ELi laienemine: iga kolmas taanlane lepiks madalama palgaga

30. aprill 2004, 12:38

Iga kolmas taanlane kardab ELi laienemise järel tööpuuduse kasvu ning niisama paljud on töökoha säilitamiseks valmis leppima madalama palgaga.

Viimastest omakorda iga kolmas on nõus kuni 20% madalama palgaga, näitas Taani ajalehe Politiken korraldatud 1055 taanlase küsitlemine.

Mõned kuud tagasi leppisid näiteks lennufirma SAS telefonimüüjad 10% palgakärpega, et ära hoida töökohtade ülekolimine Balti riikidesse, kus sama töö tegija saab palka poole vähem, kirjutab leht.

Taani ametiühinguorganisatsiooni LO esimees Hans Jensen on rabatud, et nii paljud on palgakärpega nõus, isegi kui tegemist on kõigest teoreetilise küsimusega. ?See ei ole lahendus. Kui kaubad ja teenused saavad vabalt üle riigipiiride liikuda, ei suuda Taani kunagi konkureerida oma palkadega,? ütles ta. ?Me võime konkureerida kvaliteedi, uudsete toodete ja muu sellisega.?

Ühiskonnauuringute instituudi teadur Jon Kvist leiab, et vaid väga vähesed Taani pered saavad enesele lubada sissetulekute 20% vähenemist. Pikas perspektiivis tähendab selline areng heaoluühiskonna kokkukuivamist, kuna selle aluseks on tulumaksust riigikassasse laekuvad kõrged maksud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing