EPL: Kaitsepolitsei tõestas Rakvere viljaröövi skeemi

30. aprill 2004, 08:03

Kaitsepolitsei uurimine Rakvere Viljasalvest kaduma läinud riigivilja teemal on lõpusirgel ning kuritegelik skeem on tõestatud.

Eesti Päevalehe andmetel on kapol jäänud teha vaid kohustuslik paberitöö.

Uurimisest selgus, et riigi julgeolekuvaruks olnud nisust ei olnud Rakveres enam midagi järel ja rukist oli alles kõigest 200 tonni. Kokku pidanuks seal riigi vilja olema ligi 14 000 tonni.

Rakvere Viljasalv ostis lisaks Lätile vilja ka Venemaalt, mis müüdi Eesti vilja pähe edasi Lätisse. Kogused olid nii suured ja fiktiivseid pabereid tehti nii palju, et viljasalve juhtkonnal läks endalgi arvepidamine sassi. ?Piltlikult öeldes oli nende firmas dokumentatsioon nii segaseks aetud, et teatud hetkedel oli Rakvere viljahoidlates paberite järgi poole rohkem vilja, kui hoidlad füüsiliselt mahutada suutsid,? teatas Eesti Päevalehte informeerinud allikas.

Eesti Päevaleht on näinud salajasi dokumente, mis tõestavad, et vahetult enne jõule ning pärast pühi saabus Venemaalt Saraatovi Talat-C salvest ja Lätist Agroservic Valmierast ühel päeval 13 viljalasti, iga saadetise suuruseks 65 100?66 200 tonni. Seega jõudis paberite järgi ühel ajal Rakvere Viljasalve ligi miljon tonni vilja. Saraatovist tuli 26. detsembril 127 000 tonni vilja.

Rakvere Viljasalve direktor Vladimir Semjonov esitas selle aasta märtsi keskel AS Eesti Viljasalve juhatuse liikmele Ago Sootsile avalduse, milles teatas, et kaduma on läinud suur osa tema ladudes hoiul olnud riigi toiduteravilja julgeolekuvaru koosseisu kuulunud teraviljast. Varastatud oli 13 000 tonni riigivilja, mille varjamiseks oli viljasalve ehitatud vahelaed. Vili jahvatati jahuks ning Semjonov müüs selle maha.

Turundusjuht Sergei Karakai tunnistas, et Rakvere Viljasalve suuremad kliendid olid kõik Eesti suured leivatootjad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing