PM: Keskerakond sõlmib ainulaadseid lepinguid

30. aprill 2004, 08:27

Eesti politoloogid ei tea maailmas vastet lepingule, mille Keskerakond sõlmib Riigikokku kandideerijaga.

Lepingu kohaselt peab Riigikokku valitu keskfraktsioonist lahkumise korral loobuma ka kohast Riigikogus.

Peale tänaseks keskfraktsioonist juba lahkunud Mark Soosaare ja Robert Lepiksoni on lepingule alla kirjutanud kõik keskfraktsiooni liikmed. Fraktsiooni kuuluv Peeter Kreitzberg teatas üleeile «Aktuaalsele kaamerale», et koos temaga on fraktsioonist lahkumas kokku seitse-kaheksa erakonnaga siseopositsioonis olevat poliitikut, kirjutab Postimees.

Keskerakonna peasekretäri Kadri Musta sõnul on niisugune leping põhjendatud, kuna valimised toimuvad erakondlikel alustel ja ilma erakonna toeta poleks siseopositsionäärid, kes nüüd fraktsioonist lahkuda soovivad, tema sõnul Riigikokku pääsenud.

«Keegi ei ole neilt käsi väänates neid allkirju välja nõudnud,» selgitas Must. «Lepingule kirjutati alla, kuna teati, et see on üks tingimus Keskerakonna nimekirja pääsemiseks.»

Politoloog Kaido Jaansoni hinnangul on niisugune allkirjade võtmine Keskerakonna poolt teatud piirides mõistetav.

«Meie valimissüsteem on niivõrd segane, et ma saan isegi aru niisuguse nõude kehtestamisest, sest kandidaadid pääsesid Riigikokku läbi partei nimekirja,» ütles Jaanson.

Samas ei ole Jaanson oma suure lugemuse juures kohanud, et kuskil mujal maailmas oleksid erakonnad niisuguse nõude kehtestanud, rääkis ta.

Keskerakonna saadikuid siduvale lepingule ei osanud maailmast vastet leida ka Tartu ja California Ülikooli emeriitprofessor Rein Taagepera.

Taagepera hinnangul võib allkirja nõudmine Keskerakonna poolt olla vastuolus Eesti põhiseadusega, mis sätestab, et Riigikogu liige ei ole oma mandaadiga seotud.

Keskfraktsiooni kuuluv ja Keskerakonnast lahkumist kavandav Peeter Kreitzberg avaldas veendumust, et selline leping tõepoolest on põhiseadusega vastuolus.

«See kujutab endast ikkagi teatud ähvardust ja inimese vabaduse ahistamist, see kindlasti ei ole demokraatlikus ühiskonnas mõttekas,» leidis ka ise lepingule allkirja andud Kreitzberg. «Ma arvan, et see on rohkem moraalne paber, aga mina olen oma erakonnaga moraalse sideme katkestanud.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing