Börsikommentaar: Ennustame Harju Elektri puhaskasumit

03. mai 2004, 09:52

Kuigi ennustamine on tänamatu töö, püüan prognoosida Harju Elektri sellel nädalal avaldatavaid tulemusi.

2003. aastal teenis Harju Elekteri kontsern puhaskasumit 175,5 miljonit krooni, 342,3 miljonilise käibe juures. Rääkides kasumist ja uurides selle allikaid ei saa mööda minna Soome PKC Groupist. Nimelt teenis Harju Elekter eelmisel aastal lõviosa kasumist just PKC aktsiate ümberhindlusest. Kokku moodustasid ühekordse loomuga finantstulud 152,5 miljonit krooni.

Arvatavasti saavad paljud lugejad juba aru miks Harju Elektri hinna-tulu suhe 175,5 kroonise kasumi juures nii madal on, peamiseks põhjuseks ongi korraline kasum 23 miljonit krooni. Kui nüüd arvutada P/E suhe viimase numbri järgi, siis saame jälle väga kõrge näitaja.

Püüdes nüüd ennustada Harju Elektri I kvartali tulemusi, peame vaatama PKC Groupi aktsia hinda Helsingi börsil. 2003. aasta lõpus maksis aktsia 21,20 eurot, I kvartali lõpus sulgus aktsia 24,50 euro tasemel. Harju Elekter omas aasta lõpus 606 000 aktsiat, see teeb siis 31,3 miljonit krooni finantstulu.

Lisaks maksis PKC ka 2 eurot dividende aktsia kohta, see teeb ligi 19 miljonit krooni omanikutulu. Mõnel tekib kindlasti küsimus, miks ma dividendidelt makse maha ei arva. Kuna loen Harju Elektri aastaaruandest, et üle 10% osaluse puhul saab välismaal makstud tulumaksu maha arvata Eestis makstava tulumaksu osas, siis tekib sisuliselt ettemaks. Kui kellelgi on rohkem infot, siis palun parandage mind.

Antud arvutused eeldavad, et aktsiate arv pole muutunud, kuigi tegelikkuses omab Harju Elekter PKC Groupi kodulehe andmetel kvartali lõpus 620 001 aktsiat. Kuna ma ei oma siseinfot, mis on seadusega keelatud, siis ei oska öelda kuna aktsiaid lisaks osteti. Seega tuleb jääda varasemate arvutuste juurde ja kuna muutused polnud väga suured jääb pilt üldplaanis ikka samaks.

Kõige keerulisem on hinnata, palju teenis Harju Elekter kasumit põhitegevusest, samas on see investori jaoks aga väga oluline. Optimistlikult hinnates võiks I kvartali ärikasumiks kujuneda 6 miljonit krooni. Puhaskasumi leidmiseks peaks sellest maha võtma intressikulud ca pool miljonit krooni, mis annaks puhaskasumiks 5,5 miljonit krooni, millele lisanduksid varasemalt leitud finantstulud. Kokkuvõttes prognoosiks Harju Elektrile 55,8 miljoni kroonist puhaskasumit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing