Eurotsoonil on aeg kriteeriume muuta

Jacek Rostowski 04. mai 2004, 00:00

Stabiilsuspakti eelarvepiirangu - puudujääk ei tohi ületada 3% SKTst - rikkumisega õõnestasid Prantsusmaa ja Saksamaa põhikriteeriumit riikide valmisoleku hindamiseks eurotsooniga. Kas keeldumine eurotsooni vastuvõtmisest oleks siis üldse õigustatud?

Praeguste kriteeriumide häda on selles, et need töötati välja siis, kui eurotsooni veel polnud. Siis oli plaan viia neli suuremat ja mõned väiksemad riigid nominaalse lähenemiseni, et ühisraha nende majandusi ei lõhestaks.

Kuid praegune olukord nõuab uut eelarvelist raamistikku ja seega ka uusi kriteeriume. Praegu eurotsooniga liituda soovivad väikeriigid, mis koos moodustavad 6% tsooni majandusest, ei suuda olemasolevatele liikmetele märkimisväärset kahju tekitada, kui neil nominaalne lähenemine hästi ei õnnestu. Rääkimata kahjust, mida Saksamaa oma üleväärtustatud valuutaga liitumisel põhjustas.

Inflatsiooni- ja intressimäärade kriteeriumide puhul võib nõuda endisi piire (inflatsioon ei tohi kauem kui aasta jooksul olla rohkem kui 1,5 protsendipunkti üle kolme parima ELi riigi keskmise), kuid kogu eurotsooni keskmise alusel. Samuti võiks lubatud inflatsioonipiiri natuke tõsta, näiteks 2,5%-ni. Praegune inflatsioonikriteerium ei võimalda suuremat inflatsiooni kiiremini kasvavate riikide teenustes ja ehituses. Selline inflatsioon näitab aga suhteliste hindade loomulikku reguleerimist, see ei tee kellelegi kahju ja seda ei tohiks karistada.

Vahetuskursi puhul oleks mõistlik määrata kõikumisvahemik 15% nagu praegugi. Kuid piiride rikkumisel ei tohiks kohe sekkuda: kui piiri ületatakse, kaaluksid liikmed ümberkorraldusi. Raskeim väljakutse on eelarvekriteeriumide kindlaksmääramine. Kuid üks on selge: oleks absurdne, kui kandidaadid peaksid läbi tegema eksami aines, mida ei ole kunagi rakendatud. Kui eelarvereeglid on tarbetud, on seda ka eelarvekriteerium.

Enamik majandusteadlasi usub, et eelarvereeglid on vajalikud, et riigid ei saaks ratsutada madalate intressimäärade seljas ja suurendada võlga, mida taluda ei suudeta. Kuid iga liitumiskriteerium peab põhinema eelarvereeglitel, mis eurotsoonis tegelikult toimivad.

© Project Syndicate

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing