Maksude ühtlustamise kava jääb Euroopa Komisjoni toetuseta

Tõnis Arnover 04. mai 2004, 00:00

Euroopa maksuteema on tõsise käsitluse alla võtnud Ameerika Wall Street Journal, kus Saksamaa kantsler Gerhard Schröder põhjendab ettevõtte tulumaksu ühtlustamise vajadust ning talle oponeerivad Euroopa Komisjoni esimees Romano Prodi, Iirimaa peaminister Bertie Ahern ja Eesti ekspeaminister Mart Laar.

Saksa kantsleri ettepaneku kohaselt tuleks ELi uutel riikidel nõustuda nn maksukoridoriga, mis kehtestaks minimaalse ja maksimaalse maksumäära. See takistaks uutel riikidel madala ettevõtte tulumaksuga ja muude maksusoodustuste ning odava tööjõuga meelitada naaberriikidest firmasid ja töökohti.

Kantsler hoiatab Eestit jt riike Iirimaa maksumudeli kasutamise eest, väites, et Iirimaa on saanud ELi madalaimat 12,5protsendilist ettevõtte tulumaksu rakendada ainuüksi tänu EList saadavatele rohketele subsiidiumidele.

Poola esindajad pareerisid Varssavis peetud maailma majandusfoorumil Schröderi väite sellega, et vaatamata Poola ja Saksa ettevõtte tulumaksu määra suurele erinevusele, vastavalt 19 ja 38%, laekub mõlemast kummagi riigi eelarvesse ca 10% SKTst. Järelikult ei paika väide, nagu aitaksid subsiidiumid madalat maksutaset hoida.

?Uued ELi liikmesriigid ärgu lootkugi Saksamaa helde rahaabi jätkumisele, kui ebaaus maksukonkurents ei lõpe,? ähvardas Schröder.

Euroopa Liidu eesistujariigi Iirimaa peaminister Bertie Ahern jäi Saksamaa kantsleri kriitika peale kõigutamatuks ja nimetas Iiri maksupoliitikat väga õnnestunuks, millest loobuda ei kavatseta.

Ka Euroopa Komisjoni esimees Romano Prodi lükkas Schröderi esitatud maksukoridori idee tagasi, kinnitades, et ELil ei ole ühtki vahendit, mis keelaks uutel riikidel investeeringute ergutamiseks makse alandada.

Veelgi jõulisema avalduse tegi Euroopa Komisjoni pressiesindaja maksuküsimustes Jonathan Todd. Ta ütles Brüsselis pressikonverentsil, et komisjonil pole mingit kavatsust teha ettevõtte tulumaksu ühtlustamise ettepanekut.

?Õiglane maksukonkurents riikide vahel on kasulik. On puhtalt riikide enda asi, kas nad soovivad kõrget või madalat ettevõtte tulumaksu,? kinnitas Todd.

Tema väitel võidab Saksamaa tööstus uutele idaturgudele pääsemisega tohutult, mistõttu maksuküsimuse negatiivseid tagajärgi pole mõtet üle dramatiseerida.

USA keskpanga endine ökonomist Kevin Hassett nimetab Gerhard Schröderi maksude ühtlustamise ideed majanduslikuks kirjaoskamatuseks.

?Ei Saksamaad ega Prantsusmaad aita karvavõrdki, kui kapital ei lähe Lätti, vaid suundub selle asemel näiteks Malaisiasse või mõnda teise riiki,? kirjutas Ameerika ökonomist ajalehes European Voice.

Eesti ekspeaminister Mart Laar kirjutab Wall Street Journalis avaldatud kommentaaris, et Rootsi peaministri Göran Perssoni ja Saksamaa kantsleri soovitatav maksude ühtlustamine avaldaks uute liikmesriikide avatud majandusele negatiivset mõju.

See tõstaks ELi vanade riikide majandusprobleemid ELi tasandile ja avaldaks pärssivat mõju uute liikmesriikide majandusele, mille konkurentsivõimet on parandatud radikaalsete reformidega, mille Vana Euroopa liidrid on soovitustele vaatamata ise sisepoliitilistel põhjustel hüljanud.

Ajal, kui Euroopa on maailmas kaotamas oma majanduslikku konkurentsivõimet, on tal nüüd võimalus valida uus arengusuund. Ühiselt tegutsedes suudab Euroopa teha imesid ja saada taas uueks, ütles Eesti ekspeaminister.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing