Mugav istekoht rõivakaupluses kasvatab ettevõtte käivet

Eda-Liis Kann 04. mai 2004, 00:00

Uuringufirma Envirosell ostuprotsessiuuringust selgus, et isegi kaupade väljapaneku liigutamine või mannekeenide kõrvaldamine on põhjendatud, kui tänu sellele luuakse ruum istekohale.

Istekoht tähendab, et me hoolime ostjast. Kui mugav iste on lükatud riiulite alla, tekitab see ostjates pahameelt. Rõivakaupluses peab mugav iste asuma riietuskabiinide läheduses, kus näiteks mees saab jalgu puhata, seni kuni naine samas kõrval riideid proovib.

Positiivne näide on Rocca al Mare keskuses Tallinna Kaubamaja osakond, kus on nii naiste- kui ka meesteosakonnas mugav istumisnurgake. Lisaks kolmele toolile on mõlemas nurgas laud ajakirjadega. On ka lastenurgake, kus saab mängida ja multifilme vaadata.

Kaupluse juhataja Reet Hannuse sõnul on kaupluse istekohad väga populaarsed just meeste seas. Naised seevastu kaupluses istumisele aega ei raiska ning eelistavad riideid uurida. Päris tihti vaatavad lapsevanemad koos lastega ka multifilme, lisas Hannus.

Rocca al Mare Lee Cooperi poe klienditeenindaja Kristiina Viljaste sõnul on Rocca al Mare kauplus Lee Cooperi ketis ainus, kus on istepink. Viru keskuses ja Ülemiste kaubanduskeskuses on küll Lee Cooperi kaupluse pind suurem, kuid seal istekohta pole. Ülejäänud kauplused on aga nii väikesed ? alla 100 m2 ?, et sinna lihtsalt ei mahu istekohti, nentis Viljaste.

Rocca al Mare ABC Kinga kaupluses on aga lisaks kahele diivanile ja kahele pargipingile veel 20 istekohta proovijatele. Kaupluse juhataja Tonika Tuttaski sõnul on naisteosakonnas asuvad diivanid tõelised magnetid. Seal lösutavad mehed ja lapsed, sel ajal kui naised kingi proovivad.

Pargipinkidele, mis jäävad väga käidava koha peale, istuma ei kiputa, nentis Tuttask. Samas pole kingapood selle peale tulnud ega mõelnud, et võiks pinkide asukohta muuta, lisas Tuttask.

Kristiine keskuse ABC Kinga kaupluse juhataja Taimi Linamäe sõnul on istekohad kingapoe eelduseks ja seetõttu pole seal ka istumisega probleeme. Ka moodsates kaubanduskeskustes on istumiseprobleem lahendatud vahekäiku paigutatud pargipinkidega. ?Näiteks meie boksi ees olev pargipink on pea alati täis. Peamiselt istuvad seal oma ?oppavat naist ootavad mehed, suurte kompsudega,? ütles Linnamägi.

Norde Centrumis asuva Espriti kaupluse juhataja Kati Villenthali sõnul on neil üks pink, mis asub lasteosakonnas.

Kuna kaupluses muud istumisvõimalust pole, saab istumiseks kasutada proovikabiini toole. ?Selleks ajaks, kui naised riideid proovivad, tõstavad mehed seal asuva pingi välja,? ütles Villenthal.

Kuigi selline käitumine on selge vihje, et oleks vaja ka meestele istekohta, nendib Villenthal, et rohkem istekohti ruumikitsikuse tõttu lihtsalt ei mahu.

Viru kaubanduskeskuses asuva Dieseli kaupluse juhataja Piret Aru sõnul on momendil vaid üks pehme istumiskoht. Lähiajal saabub puuduolev mööbel ja siis on istekohti kokku kolm. Lisaks saavad kliendid istuda või toetuda pinkidele, kus asuvad kaubad. ?Klassikalistes riidepoodides ei tuleks kõne alla, et keegi lösutab n-ö kaubariiulil, kuid meie poe kontseptsiooniga see sobib ja kedagi sealt ära ei aeta,? ütles Aru.

Aru sõnul istuvad kaupluses vaid mehed ja lapsed. Naised üldjuhul ei istu. Kui nad ootavad meest või sõbrannat, kes on riidekabiinis, siis nad ei raiska minutitki istumisele, vaid vaatavad kas või kolmandat korda kogu kauba üle.

Rocca al Mare Sangari kauplus on keti ainus, kus on neli pehmet tugitooli, neist kaks asuvad teleri ees, kus jookseb hariv dokumentaalfilm Sangari toodete valmistamisest. Kaupluse juhataja Katrin Leissoni sõnul istuvad teleri ees 99% mehed.

Uues moodsas Viru kaubanduskeskuses ringi jalutades selgus, et kauplustes, kus pole mõnusat istekohta, pole ka kliente.

Sisenedes Viru keskusesse, hakkab kohe silma see, et kaubanduskeskuse vahekäikudes asuvad pargipingid on inimesi täis. Üldjuhul istuvad seal mehed, kas üksi või koos lastega, või on pingi haaranud noortekambad.

Käies läbi kõik boksid, selgub, et vaid pooltes kauplustes on istekohad. Peamine põhjus, miks kauplustes pole istekohti, on ruumipuudus. Näiteks noortekauplused Terranova ja Jennyfer on kaupa nii täis topitud, et isegi riiete vahel on raske liikuda.

Samas on ka selliseid kauplusi, kus ruumi on, aga istumiskohta ikkagi pole. Näiteks Bastioni pood, mis on küll keskuse kõige avaram kauplus, kuid kohta, kus kaaslane saaks jalgu puhata või naine saaks seniks, kuni riideid uurib, oma kompsud asetada, pole.

Ka Seppälä ülisuures kaupluses polnud riieteosakonnas ainsatki istumiskohta. Poe taganurgas, jalanõude osakonnas oli neli istekohta. Kinga proovimiseks ajavad asja ära, aga kohta, kus niisama oleks mõnus kaaslast oodata, ei ole.

Istekohti pole ka Naomi, Espriti, Vera Moda, Baltmani, Bismarci, Reservedi, Your Face?i, Baggy ega ka Tommy Hilfigeri kaupluses.

Klementis on küll kaks tillukest tumbat, kuid need on peidetud taha nurka.

Samas on väga mõnusad istekohad Montonis, Mangos ja Kalevi kommipoes. Montonis on kokku kümme istekohta, kolm ühel pool kabiinide juures ja teised kolm teisel pool kauplust asuvate kabiinide juures. Ülejäänud neli on paari kaupa paigutatud kauplusesse nii, et seal oleks mõnus istuda.

Mangos on neli istekohta, mis kaupluse suurust arvestades on täiesti piisav. Kalevi kommipoes on aga ligi pool vabast pinnast pandud istumisnurga alla ? suur diivan, laud ja kuus eredavärvilist tumbat.

Tähelepanuväärne on ka see, et kauplustes, kus puudusid mõnusad istekohad, polnud ka kliente. Näiteks Bastionis ega Klementis polnud ühtegi klienti. Samas Montonis ja Mangos olid proovikabiinides järjekorrad.

  • Rait Killandi, CITV esindaja:
    Tõesti mulle meeldib või õige väljend oleks ?tekitab kõige vähem ebamugavust? koos kaaslasega kingakauplustes liikuda. Seda lihtsal põhjusel ? seal on alati koht, kuhu kohe sisenedes istuda. Ja rahulikult lasta teisel oma oluliste asjadega riiulite vahel tegelda.

Kui kingakauplustes on olukord täitsa normaalne, sest sel on istekohad üheks eelduseks, siis rõivakauplustes on pilt sootuks nukram. Seega asi on tõsine ja olen kahe käega poolt, et rõivakauplustesse tuleks panna mugavad istekohad.

Loodan, et naisi ei unustata, kui mehed lähevad relva- või paadipoodi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing