Tellija saab koolituse hinda kaubelda

Ketlin Priilinn 04. mai 2004, 00:00

EBS Juhtimiskoolituse Keskuse (EBS JKK) turundusjuhi Signe Rosina sõnul saavad neilt 10protsendilist hinnasoodustust püsikliendid, samuti püütakse leida lisafinantseerimisvahendeid, näiteks Euroopa Liidu projektid ja riiklik toetus, et ettevõtted ei peaks tervet osavõtutasu ise kandma. Hind on soodsam juhul, kui programmi varakult registreeruda.

Firmasiseste koolituste puhul on võimalik algselt pakutud hinnast taskukohasemani jõuda koolitusprogrammi muutes. Kui ettevõtte tegevusest sõltuvalt saab koolitust läbi viia ainult nädalavahetustel, siis see Rosina sõnul koolituse hinnale mingit lisa ei too. Pikaajalistele koostööpartneritele on firmasiseste koolituste hind fikseeritud ? see ei pruugi tõusta näiteks ühe või kahe aasta jooksul.

Rosina sõnul sõltub kaugemale väljasõidu korral sõidukulude kinnimaksmine sellest, kui kaugele tuleb sõita ? kui Tallinna lähiümbrusesse, siis sõidukulu ei lisandu, kui Leetu või Stockholmi, siis lisandub. Ööbimine tuleb üldjuhul ikka kinni maksta.

Jätkukoolituse kohta leiab Rosin, et kui koolituse jaoks on see oluline ja ka ettevõtte soov on teha jätkukoolitus, siis võetakse see hinnapakkumises juba arvesse.

Sisekoolituse ja valmiskoolituse hinnavahe sõltub programmist. Näiteks, kui üks inimene osaleb pikas arenguprogrammis, mis koosneb 20 õppepäevast, võib see maksma minna sama palju kui kahepäevane sisekoolitus 10 inimesele, räägib Rosin.

Sisekoolituse hind sõltub peamiselt koolitusteemast ja lektoritest ? kas koolitajad on Eestist või välismaalt. Välislektorite puhul lisanduvad hinnale sõidu- ja majutuskulud, samuti on nende loengutasu kõrgem. Samuti määrab koolituse hinna koht, kus see läbi viiakse.

Self II arendusjuhi Karin Hango sõnul ei koolita Self II esmaspäeviti, kuna see on neil firmasisese kommunikatsiooni ja arenduse päev. Nädalavahetusel lisandub aga hinnale 20 protsenti. Kaugemale väljasõidu korral ei tule neil koolitaja sõidukulusid ja ööbimist kinni maksta. Jätkukoolitusel toimub neil aga ka täiendav õpetamine ja töö personaalsete või grupiliste arengutakistustega, mitte üksnes ei jälgita koolituse mõju, mistõttu on jätkukoolitused tasulised.

Hango väitel on koolitused Selfi koostööpartneritele tasuta. Üldises hinnakujunduses lähtutakse Hango sõnul omahinnast, jälgitakse ka turuhinda ning püütakse arvestada võimalikku väärtust tellija jaoks.

Helvetia Balti Partnerite projektijuhi Irene Teesalu sõnul on võimalik hinda alla saada suure tellimuse puhul.

?Soodustuste saamine oleneb konkreetsest koolitusest ja osalejate arvust,? väidab Teesalu. ?Kui aga võetakse mitu koolitust, saab neid ka kompleksselt käsitleda.?

Teesalu sõnul seisneb sisekoolituse ja valmiskoolituse hinnavahe eelkõige selles, et sisekoolitus tuleb üldjuhul osaleja kohta arvestatuna odavam, kuna kehtib päevahind.

?See oleneb muidugi grupi suurusest. Sisekoolituse hind on kehtiv päevahind, millele lisandub tasu olenevalt grupi suurusest, võimalikest toitlustamise, seminariruumi, ööbimise kuludest, koolituse keerukusest. Sisekoolituse hind on kokkuleppeline ja iga kord teeb firma eraldi pakkumise, kus arvestab kõiki asjaolusid,? selgitab Teesalu.

Celestis OÜ psühholoogi-konsultandi Anneli Salgu väitel koolituse hinda nädalapäev üldjuhul ei mõjuta, kuigi koolitusi eelistatakse läbi viia neljapäeviti ja reedeti. Nädalavahetusel peetavale koolitusele aga ei lisandu mingit lisatasu, ütleb Salk. Nende koolituspaketi hinna sisse kuulub ka koolitaja transpordi- ja ööbimiskulu, juhul kui koolitus toimub väljasõidu ja ööbimisega.

Salgu sõnul on tavaliselt läbirääkimiste küsimus, kas jätkukoolitus ja tagasiside koolitusest on hinna sees või mitte. ?Sõltuvalt koolituse teemast võidakse osalejate arvust tingituna hinnasoodustust teha, kuigi mõnedel koolitustel, kus on palju praktilisi harjutusi, on osavõtjate alam- ja ülemmäär kindlalt paigas. Loengu puhul selliseid piiranguid aga ei ole,? väidab Salk.

Salk selgitab, et sisekoolituse hind kujuneb firmaga peetavate läbirääkimise käigus. Valmiskoolituse paketi hind on juba konkreetselt koolitusfirma poolt eelnevalt paika pandud.

Sisekoolituse hinna kujunemisel on aga määravateks teguriteks koolitusruumide rent; juhul kui koolitus on väljasõiduga, siis ööbimine ja toitlustamine; koolitusmaterjalide ettevalmistamine; vajaduse korral taustauuring ning koolitaja või koolitajate tasu, võttis Salk teema kokku.

 • Kalle Kägi, BDO Eesti ASi juhtiv maksukonsultant:
  Koolituskulude maksustamisel on tänane olukord mõnevõrra segane. Üldjuhul on ettevõtlusega seotud kulutused maksuvabad. Tööandja huvides töötaja koolitamine on tööandja jaoks vaieldamatult ettevõtlusega seotud kulutus. Kuid tulumaksuseadus paneb siin ette piirid sõltuvalt koolituse vormist.

Tavapärased täiendkoolituse vormis toimuvad lühikoolitused probleeme ei tekita. Kui töötaja saadetakse koolitusele seoses tema tööülesannete täitmiseks vajalike teadmiste täiendamisega või ümberõppega, on see ettevõtlusega seotud ja maksuvaba. Kui aga töötaja saadetakse koolitusele tema erahuvides, näiteks lahke tööandja maksab kinni frankofiilist keevitaja prantsuse keele kursused, siis on tegemist erisoodustusega, mida maksustatakse nii tulu- kui ka sotsiaalmaksuga.

Täiendkoolituste puhul tuleb ka arvestada, mis teenust täpselt tellitakse. Sageli sisaldab täiendkoolitus päevasisest toitlustamist. Seni, kuni toitlustamine on koolituse lahutamatu osa, see maksuprobleeme ei valmista. Aga kui toitlustamist on võimalik eraldi tellida ja see on ka eraldi tasuna arvel näidatud, tuleks seda käsitleda erisoodustusena. Tasemekoolituse vormis koolitused, näiteks tasuline õpe kõrgkoolis, on kehtivas tulumaksuseaduses käsitletud erisoodustusena, sõltumata sellest, kas saadavad teadmised on tööandja jaoks vajalikud või mitte. Selline koolituste maksustamise eristamise seaduslikkus koolituse vormi põhjal on siiski vaieldav, arvestades olemasolevat kohtupraktikat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:40
  Otsi:

  Ava täpsem otsing