PM: iga viies usub, et NATO tõstis Vene rünnakuohtu

04. mai 2004, 08:17

Iga viienda elaniku arvates suurendas Eesti liitumine NATOga Venemaa kallaletungi ohtu Eestile, näitas aprillis läbi viidud uuring.

Kallaletungi ohu suurenemist pidasid tõenäoliseks eeskätt kõige nooremad, 15?19aastased küsitlusfirmale Turu-uuringud vastanud, samuti maainimesed ning madalama ja keskmise hariduse ja sissetulekuga inimesed, kirjutab Postimees.

Kui eestlased olid samas sagedamini veendunud, et NATO pakub Eestile kindlust Venemaa agressiooni vastu, siis venelased ei osanud keskmisest märksa sagedamini sellest midagi arvata.

Uuringujuht Liisa Talving ütles küsitluse tulemusi kommenteerides, et agressiooniohu suurenemise hirm võib olla kujunenud ajakirjanduses avaldatud info põhjal.

«On ju hiljuti kajastatud nii mitmeidki teravaid väljaütlemisi Vene poliitikute poolt NATO suunas, tipnedes koguni viitega tuumarelvale, mis aga ei pruugi sugugi peegeldada osapoolte tegelikke motiive ja suhtumist,» sõnas Talving.

«Kui vaadata, millised inimesed Venemaa-poolse ohu suurenemist kardavad,» rääkis Talving, «siis on see kahtlemata manipulatsioonivõtete ja hirmutamistaktika suhtes vähem kriitiline seltskond.»

Talvingu hinnangul peavad Venemaa teravat suhtumist NATOsse näitemänguks ka Eestis elavad venelased, kellest koguni pooled arvavad, et Eesti kuulumine NATOsse ei muuda kuidagi Venemaa käitumist Eesti suhtes.

Poolteist nädalat pärast Eesti ühinemist NATOga läbi viidud küsitlus näitas, et elanike enamuse kindlustunnet oma maa ja riigi julgeoleku osas see samm suurendas ? nii arvas 55 protsenti küsitletuist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing