Hämarus väsitab köögis toimetavat perenaist

Tiit Reinart 05. mai 2004, 00:00

Arhitektuuribüroo Urban Mark omaniku Ülar Marki kinnitusel peab esik olema kindlasti hästi valgustatud. Paraku on esik ruum, kus porist alati ei pääse. On kupleid, valgusteid, millega valguse intensiivsust saab vähendada, sest sisseastujale põrandalt prahti näitav pro?ektor pole kuigi hea variant. Parem oleks, kui valgustus peegelduks seinte kaudu, mitte otse põrandale.

Alati on esikus ka peegel, mille ees peab saama endale pilku heita. Vahel võib juhtuda, et riidekapid jäävad pimedasse. Tuled on küll esikus olemas, aga riidekappi avades on tumedatel mantlitel raske vahet teha. Osal moodsamatel kappidel on juba ka valgustus, kuid kui seda ei ole, tuleks mõelda ka riidekapi valgustamisele, et sealt õige rõivatüki kiiresti üles leiaks. Kui esik on väike, on need probleemid lahendatavad ka ühe valgustiga, ent lisaks üldvalgustusele võivad olla peeglil ja kapil ka oma valgustid.

Esikus (nagu ka teistes ruumides) võib väga kasulikuks osutuda timmer või reostaat. Vahel, kui elamises on rahulikum ja hämaram olemine, peaks ka esik kui keskne ruum olema õrnalt valgustatud. Seega peaks saama valgust reguleerida.

Köök on koht, kus peaks saama rakendada erinevaid valgustusskeeme ? vastavalt tegevusele. Esmalt tuleb mõelda sellele, kuidas peab köök olema valgustatud söögitegemise ajal ? milline peab olema valgus abiletil, pliidil, kraanikausi juures või selleks, et kapist asju kätte saada. Töötegemiseks peavad need objektid olema väga hästi valgustatud. Hämara leti peal toiduvalmistamine mõjub väsitavalt. Tihti on pliidivalgustus olemas õhupuhastitel, samuti on lettidel vahel valgustus kaasas, aga tihtipeale juhtub seda, et inimesed komplekteerivad ise oma letid-kapid ja valgustus jääb kahe silma vahele, leiab Mark.

Kui üksinda või kahekesi köögis kohvi juua, siis on kasu timmerist, millega saab söögivalmistamise ajal vajaliku tugeva valguse koosistumise ja söömise ajaks hämaramaks taustavalguseks keerata.

  • Ando Ambos, Thorn Lightingu turundusjuht:
    Peale eesmärgi anda valgust on valgusti ja valgus ise sisekujunduselemendid. Koduvalgustuses võib kasutada kõiki valgustehnika rakendusi ? hõõg-, kompakt- ja halogeenlampe või hoopis fiiberoptikat.

Terviklikud valguslahendused saavutatakse erinevate üld-, koht-, aktsent- ja dekoratiivvalgustite kombineerimisel. Klassikalised valguslahendused on ja jäävad. Valgus ei pruugi aga langeda vaid ülevalt alla, see võib olla suunatud ka alt üles. Väga efektsed on näiteks põrandatesse või seintesse integreeritud valgustid, kusjuures need ei pea sugugi paiknema vaid koridoris ja esikus.

Energia säästmise mõttes on praktilisemad kompaktluminofoorlampidega valgustid, mis tänapäeval süttivad elektroonilise süüteseadme korral hetkega, välistatud on igasugune plinkimine. Ka luminofoorlampide valgustugevust on võimalik sujuvalt reguleerida. Luminofoorlampide puhul saab igaüks ise valida sobiva valguse värvi, näiteks 830 spektriga lambid tekitavad sooja kollaka valguse, 840 spektriga lambid aga helevalge valguse.

Kindlasti tuleks vältida võimsatel halogeenlampidel baseeruvaid valgusteid, mis ostuhetkel tunduvad küll odavatena, ent ekspluatatsioonis osutuvad tõelisteks energiaraiskajateks.

Hubast kaudset valgust saab tekitada karniisivalgustitega, kus valgustid on peidetud seinte ülaservadesse ja valgus peegeldub ühtlaselt lae või seinte kaudu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:25
Otsi:

Ava täpsem otsing