Kunda tselluloositehase rahastamisleping sai allkirjad

Kristiina Randmaa 05. mai 2004, 00:00

?See maa on täis metsa ja tarku inimesi, miks mitte siia tulla,? meenutas Estonian Celli üks osanik, Norra Larvik Celli omanik ja president Roar Paulsrud aastat 1995, kui tekkis idee rajada firma uus tehas Eestisse. Neli aastat ette valmistatud tehas peaks valmima tuleva aasta detsembris. Tehasega seoses saab tööd umbes 420 inimest, kellest 70 on seotud tehase tootmisega. Estonian Celli hinnangul saab kaudselt tööd veel 1000 inimest.

Peale Norra Larvik Celli investeerib 2,5 miljardit krooni maksvasse tehasesse Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD) ligi 300 miljonit krooni. Austrias registreeritud Heinzel Groupi investeeringu suurus pole teada. Ühisinvestorite koondumisele on oma heakskiidu andnud ka siinne konkurentsiamet.

EBRD esimene asepresident Noreen Doyle tänas eile kõiki projektile kaasaaitajaid, lausudes: ?Kirjutame alla projektile, mis näitab parimat osa Eestist ? see on kõrgtehnoloogia ja madalad kulud.? Ei ole teada, millal kavatseb EBRD oma osaluse Estonian Cellis müüa.

Tehase toodang läheb täies mahus ekspordiks Kesk-Euroopasse, kust tselluloosist tehakse kvaliteetset paberit, näiteks sellist, millele on trükitud National Geographic.

Peaminister Juhan Parts, kes uksest sisse astudes teatas energiliselt, et nüüd saab lõpuks tehast ehitama hakata, ütles, et on väga oluline tehase tootmise põhinemine Eestist saadavatel ressurssidel. ?See on näide, kuidas kohapeal toota lisaväärtust,? lausus ta, toonitades ka, et oluline on tehase rajamine sellisesse kohta nagu Kunda.

Tselluloositehase projektijuht Peeter Lodi ütles, et kuigi raie 14hektarilisel territooriumil on lõppemas ja ehitama hakatakse suvel, alustavad nad poole aasta pärast osa töötajate koolitamisega.

?On küll palju töötuid, kuid nad ei pruugi sobida,? kurtis ta tööjõupuudust, millega on kokku puutunud teised sama kandi ettevõtted. Ei ole välistatud, et Estonian Cell kaasab projekti algusperioodil välismaalasi.

Eilseks polnud teada, kes saab tselluloositehase juhiks. Peeter Lodi sõnul oli tema kõigest käivituse koordinaator ja mis edasi saab, tema ta ei tea.

Pikaaegne koostööpartner Roar Paulsrud lisas, et tõenäoliselt Peeter Lodi selle projektiga ei jätka. ?Mul on teda mujal vaja,? vihjas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:25
    Otsi:

    Ava täpsem otsing