Soomes töötades tasub astuda aü-sse

Sirje Niitra 05. mai 2004, 00:00

Soomes töötades on Eestist tulnud ehitajal kasulik kuuluda sealsesse ametiliitu, ütles Soome Ehitustööliste Liidu juht Kyösti Suokas.

Esiteks kindlustab liitu kuulumine seadusliku palga saamise, teiseks annab õiguse töö kaotamisel Soome töötu abirahale ja võimaldab tasuta õigusabi probleemide tekkimisel tööandjaga. Sel juhul saab töötaja ka eeliseid puhkuse veetmisel, Soome pensionikindlustuse ja kohalikud lastetoetused. Kõige selle eest tuleb tasuda 1,9% ametiühingumaksu, mille pealt saab tulumaksu tagasi. Ametühingu kaudu tulevaid soodustusi hakkab Soomes saama pärast poole aasta pikkust liikmeks olekut.

Suokase sõnul on musta turu palgatase ametlikust väiksem ja puuduvad sotsiaalsed garantiid. Küsimusele, kui palju praegu Soomes Eesti ehitajaid illegaalselt töötab, ei osanud ta vastata, sest uurimusi pole tehtud. Üldse on seal ehitustel tööl kuni 4000 välismaalast, neist suur osa Eesti ja Venemaa kodanikud.

Soome ametiühingud on välja töötanud konkreetsed juhised ELi uute liimesriikide kodanikele Soome tööle minekuks, millega saab tutvuda Soome tööturuameti infopunktis Tallinnas. Tööjõuturu avamine uutele ELi liikmetele tuleb Soomes arutusele 2006. aastal, mil lõpeb kaheaastane üleminekuaeg. Teenuste liikumise osas kehtivad Soomele ELi reeglid, mis tähendab, et Eesti firmadele Soomes alltöövõtu tegemisel takistusi ei tohi teha. Lubatud on ka tööjõu rent.

TSN Gallup tehtud uuringu kohaselt on peaaegu iga teine eestlane huvitatud tööst välismaal.

Soome tööturul oleks üle neljandiku eestlastest ehk 27% on valmis vastu võtma ümbrikupalka, iga kolmas tegema aga ületööd, kui tööandja seda soovib. Üle neljandiku küsitletud eestlastest oli nõus töötama soomlastest madalama palgaga.

Soome Ametiühingute Keskliidu juhi Matti Tukiaineni sõnul on olukord Soome tööturul eestlaste osas siiski paranenud. Veel kaks aastat oli ümbrikupalka nõus vastu võtma kolmandik, tõi ta näite. Üha suurem arv eestlasi soovib Soome minnes ka soomlastega võrdset palka, väärtustades oma professionaalsust, lisas ta.

Eesti sotsiaalministeeriumi osakonnajuhataja Piret Lilleväli ütles tehtud uuringutele tuginedes, et enamasti lähevad Eesti inimesed välismaale tööle raha pärast ja enamasti tehakse seda lühemat aega või aeg-ajalt. Neljandik Soomes töötanutest olid tegevad ehituses. Lilleväli sõnul on tendents selles suunas, et meie inimesed tahavad Soomes töötades saada kaastöötajatega võrreldavat palka.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:25
    Otsi:

    Ava täpsem otsing