Metsatulekahju oht on erakordselt suur

Enn Tosso 06. mai 2004, 00:00

Kuna metsamineku keeldu pole ning soojad ilmad meelitavad inimesi metsa alla kevade esimesi piknikke pidama ning lõket tegema, peaks erametsaomanikud sel nädalalõpul oma metsal ise silma peal hoidma, et võimalikke põlenguid vältida.

Päästeameti avalike suhete büroo peaspetsialisti Beata Berensi sõnul on kuivade ilmade tõttu muutunud tuleoht väga suureks, tänaseks on kõige enam kulupõlenguid ja metsatulekahjusid olnud just Harju, Tartu ja Ida-Viru maakonnas.

Berensi kinnitusel on kulu põletamine juba ammu keelatud. Kulu tohtis põletada vaid kaks nädalat pärast lume sulamist. Berens möönab, et ehkki mõnes piirkonnas on äärmiselt suur tuleoht, otsustab metsamineku keelu kehtestamise siiski kohalik omavalitsus. ?Omavalitsusel pole kohustust päästeametit teavitada. Kui tuleoht muutub omavalitsuse arvates suureks, siis metsaminek ning lõkke tegemine keelatakse,? räägib Berens.

Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi kodulehe andmetel (www.emhi.ee) valitseb umbes poolel Eesti territooriumil juba äärmiselt suur tuleoht. Viljandi- ja Tartumaal on üle 5000punktine tuleoht, mis ületab erakordse tuleohu alampiiri juba kahekordselt.

Metsamineku keeld kehtestatakse siis, kui metskonnad annavad omavalitsusele teada, et olukord metsas on läinud tuleohu mõttes kriitiliseks. Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi (EMHI) ilmaprognooside osakonna juhataja Merike Merilaini sõnul on tuleoht peaaegu kogu Eestis äärmiselt suur. EMHI edastab oma andmed Riigi Metsamajandamise Keskusele (RMK), kes otsustab metsamineku keelu. Seni RMK sellist otsust siiski teinud pole. Tuleohtu suurendab just asjaolu, et lähipäevadel puhub tugev tuul ning rohelus pole veel kulu ära katnud, mistõttu on olukord väga ohtlik, tõdeb Merilain.

Viljandi maakonnas, kus tuleoht on hetkel suurim, ületades EMHI andmetel erakordse tuleohu alampiiri peaaegu kahekordselt, pole metsamineku keeldu kehtestatud. Viljandi maavalitsuse pressiesindaja Margus Haav ütleb, et maavanem võib anda soovituse mitte metsa minna. ?Metsaminekut maavanem siiski ära keelata ei saa,? lausub ta.

Paar aastat tagasi andis Viljandi maavanem soovituse mitte metsa minna erakordselt kuiva kevade tõttu. Haava sõnul on Viljandimaal just rabad hästi tuleohtlikud. Maavanema soovitust metsa mitte minna tema andmetel siiski lähiajal tulemas pole.

?Kui olukord peaks minema kriitiliseks, siis maavanem ka vastava pressiteate laiali saadab,? lausub Haav.

I?IV kl ? lubatud on metsa kasutamine puidu saamiseks, jahinduseks, teadus- ja õppetööks, samuti võivad inimesed metsas viibida puhkuse ja sportimise eesmärgil ja varuda metsasaadusi

V kl ? kohalikud omavalitsused võivad keelata igasuguse metsa kasutamise ja võõras metsas viibimise

II?V kl ? töötab metsatulekahjude avastamise süsteem ja päästeteenistusel on valmisolek metsatulekahjude kustutamiseks
Allikas: EMHI

- Ära kasuta metsas lahtist tuld
- Ära suitseta metsas
- Ära jäta klaastaarat metsa
- Kui metsa sisenemist keelab märk, järgi seda

- Kui oled kutsunud kohale päästeteenistuse, siis jätka kustutamist tuletõrjujate saabumiseni
- Väldi leegile liiga lähedale sattumist
- Lähene tulele alati pealttuule
- Kui tunned metsa iseärasusi, teavita sellest päästeteenistust
- Arvesta, et metsatulekahju käigus võib välja tulla sõjaaegseid lõhkekehi

Allikas: päästeamet

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing