Ülo Toomsalu • 5. mai 2004 kell 6:00

PM: Tänavune jaaniöö võib saada viinavabaks

Kui Riigikogu muudab kahe nädala pärast lastekaitse-, reklaami-, alkoholi- ja tubakaseadust, võib öine viinamüügikeeld jõustuda juba enne jaanipäeva.

Eile Riigikogu sotsiaalkomisjonis nii koalitsiooni- kui opositsioonipoliitikute poolt heaks kiidetud muudatused hõlmavad lisaks üldisele alkoholimüügikeelule kella 23-8 ka piiranguid napsumüügile tanklates ning alkoholireklaami, kirjutab Postimees.

Esialgsete kavade järgi arutab sotsiaalkomisjon eelnõu nädala pärast ja see jõuab Riigikogu ette otsustamiseks 18. mail.

Sotsiaalkomisjoni esimees Mai Treial ütles, et kui seaduseparandus Riigikogu toetuse saab, on teoreetiliselt täiesti võimalik, et juba tänavusel jaaniööl ei tasu janustel enne hommikut samme poodi seada.

Kui eeltoodud parandused kiitis sotsiaalkomisjon heaks, siis järgmisel teisipäeval arutatakse täiendavalt alkoholireklaami keelamist. Praeguste ettepanekute kohaselt peaks alkoholireklaam täielikult kaduma. Lisaks sellele oleks keelatud tasuta alkoholi kaasaandmine ükskõik millise kauba või teenusega.

Treiali sõnul ei tohiks näiteks külmiku ostjaile tasuta kaasa anda kastitäit õlut. Sotsiaalkomisjonis vaieldi Treiali sõnul pikalt sellegi üle, kas nimetatud keelu alla käib ka õllepudeli korgi alt võidetav uus pudel.

Üheks põhjuseks, miks reklaami ärakeelamist lõplikult ei otsustatud, on see, et sellekohaseid muudatusettepanekuid ei toeta majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, kes teatas sotsiaalkomisjonile, et Euroopa Komisjoni ekspertide hinnangul oleks alkoholireklaami keelustamine diskrimineeriv ega oleks vastuvõetav kõigile liikmesriikidele.

Hetkel kuum