Justiitsminister: maksejõuetud jäävad riigilõivust priiks

06. mai 2004, 13:16

Riigikogu menetluses olevad kolm eelnõud tagavad maksejõuetutele inimestele reaalse võimaluse oma õigusi efektiivselt kohtus kaitsta.

Riigi õigusabi, tsiviilkohtumenetluse ja täitemenetluse seadustike ja nende rakendamise seaduse eelnõude kohaselt saab maksejõuetu isik taotleda riigipoolset toetust nii tasuta õigusabi kui riigilõivust vabastamise näol.

'Valesti on informeeritud need, kes arvavad, et riigilõiv muutub kohustuslikuks kõigile tsiviilkohtusse pöördujatele. Kohtust abi saamise võimalus peab olema ka neil, kelle rahaline olukord on raske,' selgitas justiitsminister Ken-Marti Vaher. 'Tänase korra kohaselt on riigilõivust vabastatud ka seni 100 000 kroonist palka saanud isik, kes arvab, et tema tööleping on õigusvastaselt üles öeldud või äsja miljon krooni dividende saanud lapsevanem, kes nõuab oma lapse teiselt vanemalt elatist. See on ju selgelt ebaõiglane.'

Uue süsteemi kohaselt ei ole keegi automaatselt lõivust vabastatud. Seadus näeb ette kohustuse iga juhtumi puhul eraldi otsustada, kas isiku rahaline seis võimaldab riigilõivu tasuda. Lisaks laienevad võimalused saada tasuta õigusabi, mis tagab tegeliku võimaluse oma õigusi kohtus kaitsta.

Õigusabi parema kättesaadavuse tagamiseks on järgmiseks aastaks riigieelarves senise 27 miljoni asemel ette nähtud 60 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing