Ametnike mobiilidelt saaks kokku hoida miljoneid aastas

Gea Velthut-Sokka 07. mai 2004, 00:00

2000 ministeeriumi ametnikku hõlmava uuringu järgi on maksumaksja kulul ostetud telefon igal viiendal ametnikul. Telefone soetatakse tavaliselt vastavalt vajadusele ükshaaval. Ka operaatori valik on peamiselt EMT kasuks tehtud juba aastaid tagasi ning uusi konkursse pole korraldatud, ehkki turul on hinnad ligi viiendiku võrra kukkunud.

Arvestades Eesti ametnikkonna suuruseks 25 000 ja et ühishankega säästuks igalt telefonilt 1000?1500 krooni letihinnast, tuleks kokkuhoid üle 5 miljoni krooni. Rahandusministeeriumi andmetel kulutas riigisektor mullu mobiilikõnedele 43 miljonit krooni, mis annaks ühishanke 20% säästuga kokkuhoiuks ligi 9 mln krooni. Kokkuhoid võiks olla veel suurem, sest pole teada, kui suures ulatuses ametnikele kõned kompenseeritakse.

Seega säästaks maksumaksja ka ametnike praeguste harjumuste ja privileegide säilides üle 10 miljoni krooni aastas.

Rahandusminister Taavi Veskimägi tervitab küll kokkuhoiust rääkimist, kuid toob välja mitmeid ohte.

?Tuleb arvestada selle mõjuga turule,? kommenteeris Veskimägi ühishanke korraldamist. ?Samuti erinevate nõuetega, näiteks siseministeeriumil on julgeolekuga seonduvalt suuremad vajadused.?

Asjaolu, et hankega võib üks operaator saada liiga suure turuosa, ei ole Veskimägi hinnangul ka kooskõlas riigihangete seaduse eesmärgiga edendada konkurentsi.

Lõviosa ametnike kasutada olevaid riigi raha eest ostetud mobiiltelefone on Nokiad, nende seas paljud kallimad kui 3000 krooni, pakkudes ametnikule peale helistamise ohtralt lisavõimalusi.

Nii näiteks on majandusminister Meelis Atoneni nõunikule Andrus Aaslaidile ministeeriumi poolt kasutada antud Sony Ericsson P900, mille hind EMT püsikliendile on 12 990 krooni. Pihuarvutiga integreeritud telefonis on mp3 mängija, fotoaparaat ning digikaamera.

Aaslaidi telefonile peavad alla vanduma näiteks keskkonnaminister Villu Reiljan ja haridusminister Toivo Maimets, kelle kasutada olevad aparaadid on valitsuse liikmete seas edevaimad ? Nokia 7250i saab püsiklient kätte 5490 krooniga.

Trendikale ja noorele inimesele mõeldud telefonis on ööre?iimiga digikaamera, võimalus lisada pilte telefoniraamatusse ning saata neid üle infrapunaliidese, lisaks ohtralt mänge. Lisavõimalustega telefoni kasutab riigi kulul ka keskkonnaministeeriumi kantsleri nõunik Sveta Matvere.

Kalliduselt kolmandal kohal oleva Sony Ericsson T610 (4590 krooni), millel samuti pildistamisvõimalus ning joonistamisprogramm, on endale välja kaubelnud kaitseministeeriumi infotehnoloogia büroo juhataja Oleg Ivanov ning siseministeeriumi nõunik Raine Eenmaa.

Keskmisest kallimatest telefonidest on kõige popim aga Nokia 6310i, mis 4290kroonise hinna juures pakub peale helistamisvõimaluse kiiret GPRS-ühendust, telefoni on integreeritud ka diktofon. Seda telefoni kasutavad välisminister Kristiina Ojuland, justiitsminister Ken-Marti Vaher, kõik kaitseministeeriumi asekantslerid ning põllumajandusministeeriumi autojuht.

Hulgaliselt populaarseid Java-mänge pakkuv 3790 krooni maksev Nokia 7210 on aga kaitseminister Margus Hansonil ning siseministeeriumi autojuhil.

Kõige vanemaid telefonimudeleid, mis juba ka müügiesindustes lettidelt ära korjatud, kasutavad kultuuriminister Urmas Paet ja sotsiaalminister Marko Pomerants, kelle enamikul alluvaist on ministeeriumi antud palju popim taskutelefon.

Kalleima riikliku mobiiltelefoni kasutaja, majandusministri nõuniku Andres Aaslaidi sõnul on 13 000 krooni maksev Sony Ericsson talle asendamatu töövahend.

?Käisin seda telefoni spetsiaalselt palumas,? ütles Aaslaid, kes enda sõnul on Sony Ericssoni pihuarvutiga integreeritud mobiiltelefonist tööalaselt lausa sõltuvuses. ?Kui korra oled sellist aparaati kasutama õppinud ning harjunud, siis ilma enam ei saa. Kui ministeerium poleks mulle vastu tulnud, oleksin ise sammud poodi seadnud. Tavaline helistamistelefon mind ei rahulda,? nentis ta. ?Kogu mu infovahetus, töö, käib läbi selle aparaadi.?

Majandusministeeriumi pressiesindaja täpsustas hiljem, et ministeerium ei andnud vastavalt kokkuleppele nõunikule kasutada sülearvutit, vaid Aaslaid kasutab isiklikku.

Haridusminister Toivo Maimetsa kasutada on sisseehitatud ja ööre?iimiga digikaameraga Nokia 7250i, mida EMT reklaamib kui noorele, trendikale ja aktiivsele inimesele suunatud eneseväljendamise vahendit. Telefon maksab üle 5000 krooni.

Maimetsa sõnul ostis ministeerium talle telefoni siis, kui ta reisis töö asjus Põhja-Ameerikasse ning oli vaja mudelit, mis võimaldaks helistada ka sealsetel sagedustel.

Telefoni lisavõimalustest ei tea Maimets enda sõnul midagi ning ei oska neid ka kasutada. ?On ka pildistamise võimalus? Ma ei teadnudki,? ütles Maimets, kes enda sõnul kasutab aeg-ajalt vaid telefonis peituvat kalkulaatorit. ?Ma ei suudaks kõiki neid nuppe ja võimalusi nagunii meeles pidada. Olen rahul iga telefoniga, mis töötab.?

Kõik ministeeriumid ostavad kõneteenust EMT-lt, paralleelselt ka Radiolinjalt välis- ja justiitsministeerium.

Populaarseim on EMT Äripakett või suurkliendi teenus.

Tele2 juhatuse esimees Üllar Jaaksoo ei ole olukorraga, kus ükski ministeerium nende teenust ei kasuta, rahul. ?Meie turuosa eraisikute seas võib lugeda kümnetes protsentides. Ei saa ju öelda, et eraisik on loll ning ostab kallimat või halvemat teenust,? ütles Jaaksoo. Tema hinnangul puudub ministeeriumides tahe hindu alla saada ning seetõttu ei korraldata ka uusi konkursse.

Riigikontrolli hinnangul võiks olla mõistlik, kui ministeeriumid teeksid kõneteenuste ostmiseks ühishanke. Idee on hea, kuid raskesti teostatav. Vajadused on ministeeriumide eripära tõttu väga erinevad, teatas riigikontroll.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing