Kuidas aastas paarkümmend miljonit kokku hoida

ÄP 07. mai 2004, 00:00

Tänane Äripäev kirjutab uurimusest, mille ta leht viis läbi ministeeriumide mobiilsidekulude selgitamiseks. Uurimuse tulemused juhatavad kätte mitu viisi, kuidas riik saaks aastas kokku hoida paarkümmend miljonit krooni.

Äripäeva toimetus loetleb siin säästuvõimalused kindluse mõttes üles: iga aasta-paari tagant tuleb teenuse ostmiseks korraldada mobiilioperaatorite vahel konkurss; ametnikud ostavad ise endale mobiiltelefonid; kinnimakstavate kõnede limiit tuleb tõmmata poole peale, ametnikud kasutavad senisest rohkem interneti pakutavaid võimalusi: e-post, MSN Messenger jms.

Maksumaksja kulul ostetud mobiiltelefoni kasutab iga viies ametnik. Tavaliselt on tegemist kõrgema palgaga inimestega, kes ei vaja sellist ?toetust? ja jaksavad endale ise kõneaparaadi soetada. Pealegi on asutused siiani ostnud telefone ükshaaval, samas kui hulgi ostes tulnuks selleks palju vähem raha välja käia. Kokkuhoidu andnuks ka sama hinnaklassi telefonide soetamine.

Praegu jääb ametnike kasutada olevate telefonide hind paari ja tosina tuhande krooni vahemikku. Ehk siis on telefoni hind sõltunud ka ametniku edevusest, sellestki, millise telefoni on keegi parasjagu osanud oma ülemuselt välja kaubelda, mitte niivõrd töövajadustest. Mõnigi kord aga ei tea ametnik tema peos oleva riistapuu erinevatest kasutusvõimalustest tuhkagi. Seda enam ? ametnikud maksku oma edevus ikka ise kinni.

Vaid üksikud avaliku sektori asutused korraldavad mobiilioperaatori valimiseks konkursse ? näiteks teeb Rahvusraamatukogu niisuguse konkursi üle aasta -, aga seda ei tee ükski ministeerium. Ometi on turul teenusehinnad kukkunud viiendiku.

Kõik ministeeriumid kasutavad EMT teenuseid - puhtalt mugavusest on jäädud EMT kliendiks, nii, kuidas aastaid tagasi valik sai tehtud. Välis- ja justiitsministeerium kasutavad paralleelselt EMTga ka Radiolinja teenuseid, mitte ükski aga suuruselt teise mobiilioperaatori Tele 2 teenuseid.

Üldse on Tele 2 turuosa riigisektoris vaid paar protsenti. Kõige kasulikum oleks riigiasutustel teha üks ühine hange mobiiliteenuse saamiseks - mitte ainult ministeeriumid, vaid ka teised riigiasutused ning ka omavalitsusasutused. Rahandusminister Taavi Veskimägi pelgab sellise hanke mõju mobiilsideturule ? üks operaator võib saada liiga suure turuosa ja see kahjustab konkurentsi. Samuti viitab Veskimägi ministeeriumite erinevatele vajadustele, mis takistab ühelt operaatorilt kogu teenuse ostmist.

Äripäeva toimetus probleemi ei näe ? kui hanget korralda aasta-paari tagant, on kõigil teenusepakkujail võimalus konkureerida. Just praegune kord eelistab konkurentsitult EMT-d.

Näiteks mullu oli rahandusministeeriumi andmeil riigisektori mobiilsidekulu 43 miljonit krooni, sellest 41 miljonit läks EMT-le. Siiani on mobiilioperaatori vahetust takistanud ka see, et teiselt operaatorilt teenust ostes tuli paraku ka telefoninumbrit vahetada. Novembrist alates ei ole enam vaja seda karta ? mobiilinumber liigub sestpeale koos kliendiga.

Kui loetletud kokkuhoiuvõimalused rahasse ümber arvestada, saaks riik aastaseks säästuks umbkaudu paarkümmend miljonit krooni. Seda polegi vähe, tasub vaeva.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing