Mess Eesti Ehitab ? pidu ehitajatele

Eda-Liis Kann 07. mai 2004, 00:00

Eesti kapitalil baseeruv vuugihermeetikute tootmise ja hulgimüügiga tegeleva OÜ Krimelte müügidirektori Marek Jürgenson sõnul meenutas tänavune ehitusmess taas ehitajate pidu. Midagi innovatiivset ei materjalide ega tehnoloogia vallas silma ei torganud.

?Nagu ikka laiutasid kesksetel pindadel Eesti suurimad ehitusmaterjalide tootjad,? ütles Jürgenson, lisades, et infot on küll palju, aga ei midagi sellist, mida ainult messilt võiks kätte saada.

Laias laastus võib messil osalenud ettevõtted jagada kaheks. Ühed on nn passiivsed, kes on oma boksi kuhjanud valiku toodete näidised ja neid tutvustavad materjale, ja teised, n-ö aktiivsed, kes tutvustavad oma toodete kasutust ja omadusi praktiliselt. Viimased olid selges vähemuses.

Ka messiboksiga väljas olnud Koramic OÜ juhi Ain Keremi sõnul oli ehitusmess nagu alati. ?Sageli samad firmad samadel kohtadel samade toodetega. Tallinna mess tundub aasta-aastalt teiste lähimessidega võrreldes (v.a Riia, kus toimub endiselt kaks paralleelset messi) järjest väiksemaks jäävat,? nentis Kerem.

Kodumajagrupi ASi turundusjuhi Heidi Pihlaku sõnul pole Kodumajagrupp kunagi ehitusmessil osalenud. ?Eesti on nii väike ja kõik tunnevad kõiki, osalemine on mõttetult kallis. Parem suunata see raha muudesse toetusvahenditesse. Silmaringi laiendamiseks võiks käia välismessidel,? lisas Pihlak.

Ehitusmessi pea iga-aastase osavõtja Velux Eesti OÜ müügidirektori Urmas Truusa sõnul oli tänavune mess külastajate arvu poolest ilmselt suurim seni toimunud messidest. ?Samas aga meie kui eksponendi jaoks pole külastajate arvul erilist tähendust. See oli piisav, et tekitada huvi messi vastu. Oluliselt rohkem oleks vast isegi halb,? ütles Truusa.

Juba mitu aastat järjest on Truusa hinnangul vähenenud niisama jalutajate osakaal. ?Näiteks meie ekspositsiooniga tutvujatest oli selliseid vaid 5?10%,? ütles Truusa. Nelja päeva jooksul külastas Veluxi boksi hinnanguliselt kümmekond arhitekti, paarkümmend vähemalt keskastmejuhti ehitusalalt. Häid kontakte saadi ka kinnisvaraarendajate hulgast.

?Probleemiks on aga stendiehitus, st eksponaate ei lasta messihalli. Kaks päeva enne messi peaks messihall olema avatud ehitamiseks hommikul 7.30st kuni 21.30ni,? arvas Truusa.

Lisaks jättis Truusa sõnul soovida turvalisus. ?Meie stendist kadus asju ? toataimed,? nentis ta. ?Veel on probleemiks alkoholi pakkumine messiboksides, mida tuleks oluliselt piirata (vähemasti peaks see olema diskreetsem). Õnneks oli sel messil näha vähem ilmselgelt joobes inimesi, nii külastajaid kui ka eksponente.?

Veluxi messieelarve jäi alla 100 000 krooni, sisaldades pinna üüri. Messiboksi pind oli 63 m2 ja seda vähendati võrreldes eelmiste aastatega.

Lõviosa kulutustest oli seotud pinna üüri ja ekspositsiooni ülespanekuga. Stend sisaldas Veluxi toodangut ca 55 000 krooni eest (soovituslikus jaemüügihinnas). Lisaks sellele oli Espaki stendis eksponeeritud kaks elektrilise juhtimisega Veluxi katuseakent. ?Eraldi reklaami, mis oleks suunatud messil osalemise teadvustamisele, me ei tee,? rääkis Truusa.

Messidel osalemise tihedus sõltub Truusa sõnul uuenduste hulgast, mida soovitakse demonstreerida. Enim külastas Velux messe ja laatasid eelmisel, 2003. aastal, mil tutvustati katuseakende uut põlvkonda.

Tehingute ja kontaktide poolest jäi tänavune mess Veluxile võrreldes varasemate aastatega samasse suurusjärku. Kokku sai Velux umbes 80 aktiivset kontakti. Hinnanguliselt külastas nende ekspositsiooni ligi 1800 inimest kellest 80% võttis ka erinevaid materjale. Seni toimunud messidest peab Truusa edukaimaks 2002. aasta ehitusmessi.

 • Helju Trilljärv, Veepisar:
  Tänavune mess oli üks tulemusrikkamaid üldse. Osaleme igal aastal ja ainult Eesti Ehitab messil, nii juba 6?7 aastat. Viimased aastad oleme püüdnud broneerida sama asukohaga boksi (9?12 m2), et külastajatel oleks jälle avastamise-kohtumise rõõm.

Messi korraldusega olen alati rahule jäänud, kui midagi, siis vast seda, et ruumid on suhteliselt palavad ja umbsed.

Kui argipäeval külastasid messi peamiselt spetsialistid, siis laupäeval leidus messihallis ka niisama perega jalutama tulnuid. Messieelarve on meil üsna tagasihoidlik, läbi aastate 20 000 krooni piires.

 • Rauno Palm, Viking Window ASi müügiosakonna juhataja:
  Sel aastal oli võrreldes eelmise aastaga vähem silmapaistvaid stende ja ka külastajaid oli vähem. Meie boksi külastus oli ligikaudu sama, kui arvasime. Oli päevi, kui nii meie stendi kui ka kogu kompleksi külastas vähem inimesi, aga ka selliseid, kui oli väga palju külastajaid. Selline tsüklilisus on tavaline ning planeerisime ka oma meeskonna suurust ja koosseisu selle järgi.

Võrreldes varasemate messidega võib täheldada mitmeid trende. Ilmselt sarnaselt seminaridega on messide tippaeg möödas, neid külastab vähem inimesi. Põhjus võib olla selles, et korraldatakse rohkem alternatiivseid üritusi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing