Rõõmsad värvid laste mängumaailmas

Monica Raud 07. mai 2004, 00:00

Moekunstnik Anu Hindi üheksa-aastase tütre Mari-Anni tuba on kujundatud romantilises, veidi vanamoelises stiilis. Ühes seinas laiutab ovaalse peegliga suur valge riidekapp, voodikate, padjad ja kardinad on lillemustrilised, põrandat katavad roosad kaltsuvaibad ja seinu roosatriibuline tapeet. Võiks arvata, et kujundus sai alguse vanast kapist, mille Anu ise restaureeris, kuid tegelikuks inspiratsiooniks oli kaunis lilleline kangas, mis ostetud juba tütre beebipõlves. Üleni vanaroosa-valgekirju toa sai Mari-Ann endale kolm aastat tagasi. Mõne aja pärast piisab uue tapeedi, vaipade ja kanga ostmisest ja toal on jälle uus nägu.

Parimaks ideeks peab Anu voodi peal vastu seina lösutavaid suuri patju. Kui Mari-Annil on külalisi, teeb ta neist hetkega omale ?voodi?, kui mängitakse lauamänge, on patju hea külje alla pista. Voodi all on mahukas kast, kuhu silma alt asju peita. Omamoodi peidupaigad on ka kaks öökappi, mis on tegelikult roosa kangaga kaetud veneaegsed taburetid. Anule meeldib, et riiulid on avatud, sest lastel on tänapäeval nii palju asju, et muist kipub unarusse jääma ? nii on nad nähtaval ja ehk ka meeles.

Mari-Anni tuba on näide sellest, et hubase ja samas stiilse lastetoa tarvis pole vaja moodsates kataloogides näpuga järge ajada. Näiteks mänguasjade jaoks võib edukalt paarkümmend aastat vana kapi üle värvida või heegeldatud laudlinast armsa kardinariba teha. Ergas värvilaik lapse toas on Ave Nahkuri tõukerattal sõitva põrsaga maal. Anul on hea meel, et ta tütre tuppa arvutit ei pidanud panema. Esiteks polevat tervislik arvutiga ühes ruumis elada ja nüüd, mil see pill Marioni toa ukse kõrval seisab, on emal ka võimalik kontrollida, mida laps sellega teeb.

Kunstiõpetaja Heidi Reisi mäletab, et viisteist aastat tagasi istus tema onutütar vundamendiplokkide otsas ja palus ehitada selline tuba, mis võib alati segamini olla. Nüüd, viieaastase tütre emana, kuuleb Heidi enne õhtust pesemaminekut ka ise, kui väsitav on mänguhoos segamini aetud tuba koristada. Selle peale on Reiside peres mõeldud. Viiesele Annegretile ja peagi sündivale teisele lapsele on korteris mõlemale küll omaette tuba olemas, kuid veelgi parem mõte tundub teha ühest toast magamis- ja teisest mängutuba. Seni, kuni vanem laps kooli läheb. Nii võib õhtul pooleli jäänud mängud lihtsalt ukse taha peita.

Kuna tulevane mänguruum on korteri kõige väiksem eluruum, tulevad seinad avaruse lisamiseks heledad. Otsus tehti helekollase kasuks, sest suures koguses tumekollane võib väsitama hakata. Kaltsuvaip, kardinad, uks ja aknalaud tulevad valged, kuna segamini toas mõjub valge puhtana, kirgastab lähedal olevaid värve ja samas maandab värvipinget.

Laste tulevasesse magamistuppa soovib Heidi valida pastelsed toonid, mis ei ärrita meeli ega tekita hommikul tusatuju. Ta usub, et tähelepanelik lapsevanem teab, missugune värv tekitab tema lapses külgetõmmet ja milline vastumeelsust.

Kuueaastase Maria tuba on kõike muud kui pastelsetes toonides, kuid seinu katab samuti helekollane tapeet. Rõõmsaks muudab toa aga tapeedi alumine osa, mis on saanud puna-sini-kolla-rohelised triibud ja lustakad varesepildid. Järgmisena püüab pilku ja lisab ruumile soojust päikesekollane puuvillane vaip, millest kogu sisustus õieti alguse saigi. Väikese pojaga kodus olev Ena Härma ütleb, et sõbranna kootud vaip tundus sobivat sinisega ja nii saigi Maria endale sinise parkettpõranda ja diivani.

Meelepäraseid kollaseid kardinaid pole Ena veel leidnud, see-eest ripub akna ees kelmikas pehme päike, mis on tegelikult hoopis soojakott. Värve tasakaalustab hele mööbel.

 • Liina Ainomäe, sisearhitekt :
  Alati oleks vaja korralikult läbi mõelda ruumi funktsionaalsed tsoonid ja sellest tulenevalt paika panna õige valgustus ? tihti unustatakse valgustuse olulisus ja sukeldutakse rõõmuga värvi ja vormi mängu.

Üldvalgustusest lastetoas ei piisa. Töökoht, ka mängunurk vajab korralikku valgustust, lisaks kohtvalgusti voodi kõrval või kapil. Olen püüdnud alati soovitada sellistesse ruumidesse looduslikke materjale. Põrandale naturaaset linoleumi ? Marmoleumi ja Artoleumi, millel on palju toredaid värvitoone, mida omakorda saab rõõmsalt koos kasutada; korki või heledat laudpõrandat või sõbralikult sooja spooniga laudparketti. Seinu ei peaks ainult värvima, tore oleks kasvõi osaliselt kasutada tapeeti või seina allosas värvikat paneeli. Kõik sõltub aga alati ruumi omaniku vanusest ja suuremate laste puhul ka nende eelistustest ja soovidest. Olen arvamusel, et lastetubades tuleks jätta võimalus ka väikesele elanikule endale oma tuba edasi kujundada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:24
  Otsi:

  Ava täpsem otsing