Pärnu PM: Kalliks muutunud bensiin sunnib gaasile mõtlema

07. mai 2004, 08:08

Firma Ecotrans hakkas Pärnus paigaldama autodele lisaseadmeid, mis võimaldavad kütusena kasutada bensiinist märksa odavamat gaasi.

Ecotransi juhatuse liige Avo Kristov ütles Pärnu Postimehele, et mida kallimaks bensiin läheb, seda kasulikumaks muutub gaasiga sõitmine, ja huvi asja vastu kasvab.

Kui bensiiniliitri hind on tõusnud 11.40ni ja tõotab edaspidi veelgi kallineda, maksab spetsiaalne autokütuseks mõeldud propaani ja butaani segu 6.30 liiter. Ehkki gaasi kulub kütusena bensiiniga võrreldes kümme protsenti rohkem, võidab gaasiga sõitja iga saja kilomeetri pealt sõltuvalt automargist ja kütusekulust juba praegu 30-50 krooni.

Rahaline võit on ilmselge, aga arvestama peab ka lisaseadmete ja nende autole paigaldamise maksumust.

Kristov selgitas, et lisaseadmeid on kõikvõimalikele automarkidele, komplekti hind koos paigaldusega algab 8000 kroonist ja ulatub 21 000 kroonini. Lisaseadme registreerimine ARKis lisab summale veel 200 krooni.

Komplekti hind oleneb sellestki, kas klient tahab, et paagi kütusevaru- ja muud näidikud asuksid armatuurlaual.

Kristovi hinnangul sõltub ettevõtmise tasuvus suuresti sellest, kui palju autoga sõidetakse. Laias laastus on hinnaefekt väike neil, kes sõidavad aastas alla 20 000 kilomeetri. Sellest märksa suurema läbisõidu puhul tasub investeering end kiiresti.

Eestis kasutab praegu gaasi mõnisada autot ja Läti ning Leeduga võrreldes oleme selles suhtes kõvasti maha jäänud.

ASi Reola Gaas tegevdirektor Sandor Tabo rääkis, et Lätis kasutab gaasikütust umbes 17 000 autot ja ainuüksi Riias on nelikümmend gaasitanklat. Lätlased on gaasile üle viinud ka bensiiniõgijad - GAZi ja ZILi veoautod - ja suudavad tänu sellele nendega veel tööd teha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing