Piiritus tuli Eestisse puskariõli nime all

07. mai 2004, 10:32

Maksu- ja tolliameti töötajad tõkestasid enam kui 83000 liitri piirituse Eesti turule sattumise aktsiisivaba puskariõli nime all.

Antud koguse piirituse pealt oleks käibe- ja aktsiisimaksu tulnud kokku tasuda 14 miljonit krooni rohkem, kui selle vale kaubana deklareerinud ettevõte tolli sekkumiseta teinud oleks.

Tartu tolliinspektuur andis ettevõttele võimaluse puudused kõrvaldada või kaup riigist välja vedada, sest Ukrainast saadud andmed näitasid, et kaup oli esteraldehüüdfraktsioonina ka tehasest välja saadetud ning suure tõenäosusega oli tegemist tootja eksimusega.

Kui Eesti toll poleks kauba tegelikku olemust tuvastanud, võinuks joomiseks mitte päris kõlblik piiritus maksuvabalt Eesti turule sattuda. Kauba saajaks olnud ettevõte valis piirituse denatureerimise tee ning toll määrab talle tollieeskirjade rikkumise eest trahvi.

MTA peadirektori asetäitja Marek Helmi sõnul jääb tollile antud juhtumi puhul siiski kahtlus kauba Eestisse toimetamise tegeliku eesmärgi suhtes. Nimelt võib kahtluse alla seada kauba saatja poolt esitatud põhjenduse, et eksiti kauba väljastamisel.

'Sellise põhjenduse toomine rikub Eestipoolse kauba saaja mainet meie riskianalüüsi tegevate inimeste silmis. Tegemist on ülisuure maksumusega riskikaubaga, mille puhul peab iga ettevõtte arvestama tollipoolse suurendatud tähelepanuga,' rääkis Helm..

Ukrainast Zarubinski piiritusetehasest teekonda alustanud 83333 liitrit piiritust tuli mööda raudteed Valga piiritollipunkti.

Vaguni Tartusse jõudmisel esitas kauba saajaks olev Tartu keemiaettevõte tollile deklaratsiooni, mille kohaselt oleks pidanud puskariõli vabasse ringlusesse jõudma kasutamiseks keemiatööstuses toorainena.

Et tegemist oli tollikontrolli mõistes riskikaubaga, suunati vagun juba riiki sisenemisel punasesse koridori ning võeti kohe proovid. Analüüsi tulemused näitasid, et tegelikult oleks Eesti turule jõudnud kõige tavalisem 96protsendiline etanool, mis vastupidiselt puskariõlile kuulub aktsiisiga maksustamisele.

Maksu- ja tolliameti (MTA) teatel sisaldas piiritus siiski mõningaid lisaaineid ja ei vastanud seega täies ulatuses joogipiiritusele esitatavatele nõuetele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing