Ülo Toomsalu • 12. mai 2004 kell 6:08

EPL: Transiidifirma Eurodek laieneb jõuliselt

Taani kapitalil põhinev Eurodek avab täna Muuga sadamas uue sügavkai, mis kasvatab firma naftatransiiti oluliselt.

Lähemal ajal plaanib firma ka uue naftaterminali ehitust, mis peaks valmima 2008. aastaks.

?Uue süvaveekai käikulaskmisega teeme lõpu Pakterminali ja E.O.S-i mitmeaastasele monopoolsele õigusele süvaveekaide kasutamiseks Tallinna Sadamas,? ütles Eurodek Copenhageni president Peter Romanoff Larens Eesti Päevalehele.

Eurodek on tema sõnul saavutanud Eesti transiidis liidrirolli nii mahutipargi võimsuse kui ka kauba ümbertöötamise mahu poolest, kuid tulevikus investeeritakse veelgi nafta ümberlaadimiskompleksi laiendamisse ning raudteeinfrastruktuuri täiustamisse. 2008. aastaks plaanib firma töödelda 16?18 miljonit tonni naftat või naftaprodukte aastas.

Larensi sõnul on siiski murettekitav, et Tallinna Sadam soovib naftatankerite sissesõidu maksu suurendada. ?Sellega võidakse maha tõmmata nii sadama konkurentsivõimelisus kui ka kõik tema operaatorite head kavatsused,? ütles ta. Tema sõnul on Eestile suurt tulu toova transiidi võtmeküsimus ka raudteede seisundi ja läbilaskevõime parandamine.

Tallinna Sadamaga koostöös ehitatud uut kaid testis möödunud kuul Sibnefti tanker, laadimine sujus probleemideta. Koos uue kaiga avatakse täna ka Eurodeki poolt selle teenindamiseks ehitatud uus naftaterminal.

Terminal suurendab Eurodeki mahutiparki 90 000 m3 võrra, 420 000 m3-ni. See on Eesti transiidifirmadest suurim mahutipark.

Hetkel kuum