13. mai 2004 kell 13:20

Läti loodab ELi abile Venemaa naftatarnete taastamiseks Ventspilsi

Läti president kutsub ELi üles Venemaale survet avaldama piirilepingute sõlmimiseks Läti ja Eestiga ning Ventspilsi naftablokaadi lõpetamiseks.

?Esimene punkt ELi ja Venemaa 21. mai tippkohtumise päevakavas peaks olema surve Venemaale piirilepingute sõlmimiseks Läti ja Eestiga, kuna see on nüüd ELi välispiir,? ütles Läti president Vaira Vike-Freiberga Londonis pärast kohtumist Briti välisministri Jack Straw?ga, vahendas Bloomberg. Läti soovib, et EL seoks igasugused viisarežiimi lihtsustamise kavad Venemaa kodanikele piirilepingute allakirjutamise ja ratifitseerimisega.

EL võiks Venemaale survet avaldada ka Ventspilsi naftablokaadi lõpetamiseks, ütles samuti Londonis viibinud Läti majandusminister Juris Lujans. ?Nüüd kus me oleme Euroopa Liidus on rohkem lootust, et asjad liiguvad edasi ning need, kes tahavad Venemaal oma naftat Ventspilsi kaudu eksportida, saavad seda ka teha.?

'EL võib väita, et naftakraanide kinnikeeramine kujutab endast kaubanduspartneri ebavõrdset kohtlemist, mis on vastuolus Venemaa ja ELi vahel sõlmitud partnerluse ja koostöö lepinguga,' ütles Läti presidendi välispoliitika nõunik Andris Pildegovics.

Selle aasta esimeses kvartalis laadis Ventspilsi sadam vaid 2,9 miljonit tonni naftat ja naftasaadusi võrreldes 3,1 miljoni tonniga aasta tagasi ja 5,5 miljoni tonniga 2002. aasta esimeses kvartalis, kirjutas Bloomberg.

Hetkel kuum