Trendivastased väldivad ülerahvastatud aktsiad

Romet Kreek 14. mai 2004, 00:00

Üldsusel ehk karjal pole turul kogu aeg õigus. Tavaliselt on karjal õigus trendi keskel, kuid trendi muutused ehk algused ja lõpud magatakse maha, arvates, et trendid kestavad edasi. Trendivastased usuvad, et inimesed, kes ütlevad, et turg tõuseb, teevad seda seetõttu, et nad on kogu oma raha investeerinud ja neil pole enam turul täiendavat ostujõudu. Sellisel juhul jõuab turg tavaliselt tippu ja võib järgneda langus. Kui kari ennustab langust, on nad tavaliselt juba müünud ja siis võib turg üles keerata.

Mõned trendivastased ostavad madala hinna-kasumi (P/E) suhtarvuga aktsiaid, eeldades, et need pole turul populaarseks muutunud või on massid need mingil põhjusel maha jätnud.

Tuntud Aasia trendivastane investor dr Marc Faber võrdleb trendivastast investeerimist olukorraga külmunud tiigil.

?Trendivastane läheb tiigi äärde, kus pole kedagi. Ta teab tiiki ületades, et kui ta on üksi jääl, siis tema raskus jääle on väike,? kirjutas Faber. ?Mõni aeg hiljem satub ta taas sama tiigi äärde. Nüüd uisutavad tiigil tuhanded inimesed. Tüüpiline investor näeb jääl palju inimesi ja eeldab seetõttu, et jääl on turvaline. Kuid tõenäolisemalt murdub jää siis, kui seal on palju inimesi, mitte siis, kui olla seal üksi.?

?Kokkuvõttes reisib trendivastane üksi omal teel ja ei kuula, mida rahvas CNBCs (meedias) räägib,? kirjutas Faber. ?Ta vaatab investeeringuid, millele keegi ei pööra tähelepanu või mille suhtes üldine investorite meelestatus on negatiivne. Ta võib müüa turul lühikeseks populaarses või üleshaibitud sektoris ja väldib tehinguid ülerahvastatud aktsiatega.?

Ülerahvastatud aktsia tunneb ära selle järgi, millest kõik räägivad või mille kauplemiskogused või tehingute arv on tavapärasest juba mõnda aega oluliselt suurem.

Trendivastastele on suureks kasuks ajaloo tundmine, eriti ülioptimismi ja -pessimismi ning nende avaldustena buumide ja krahhide tundmine. Trendivastased teevad ära palju tööd, et leida häid investeerimisobjekte ja riskivad rahaga, kuid nad ei kasuta ära suurt osa trendi kestvusest.

Trendivastased tegutsevad turul vaikselt, ilma suure kisata ja tsitaatideta meedias. Kui turul puudub mingi vara vastu ostuhuvi, on näiteks nn surnud aktsiaid väga lihtne suuremates kogustes osta. Turult lahkutakse vaikselt siis, kui teised investorid on alles ärganud ja ostavad need aktsiad kallimalt ära, avastanud konkreetses aktsias midagi positiivset, mida nad enne pole täheldanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing