14. mai 2004 kell 8:01

Börsiülevaade: TeliaSoneralt suurem selgus Eesti Telekomi suhtes, pall on valitsuse käes

Kui riik ei anna TeliaSonerale järele, on Eesti Telekomi aktsionäridel põhjust mõelda aktsiate omamise mõtekuse üle.

Eile õhtuks selgines TeliaSonera positsioon Eesti Telekomi pakkumise suhtes. TeliaSonera teatas, et nad ei lepi vähemaga, kui 85 protsenti Eesti Telekomi aktsiatest. Senini oli see lahtine, TeliaSonera võis ka väiksema aktsiakoguse saavutamisel pakkumist rakendada. Nüüd on sillad põletatud. See tähendab, et kui Eesti riik oma osalust ei müü, siis pole pakkumine TeliaSonerale siduv. Need aktsionärid, kes on juba pakkumise vastu võtnud, võivad avastada, et aktsiaid börsil müüa ei saa ja mõne aja pärast saavad nad aktsiad vabaks, kuigi aktsia hind on sel ajal börsil juba teistsugune.

Kui kuni eilse päevani valitses Eesti Telekomi aktsiate suhtes piiramatu nõudlus kindla hinna juures (TeliaSonera oli valmis omandama kõik tema käes mitteolevad aktsiad), siis täna on situatsioon teine. Kui valitsus ei müü aktsiaid, siis võib lugeda, et TeliaSonera ei saa 85 protsenti Eesti Telekomi aktsiatest ja suurt nõudlust enam pole. Samuti pole Eesti Telekomi aktsia hinda toetanud või depresserinud pakkumishind enam turule oluliseks indikaatoriks.

Kui turul jääb nõudlus väikeseks ja tekib tõsisem pakkumine, siis aktsia hind langeb või kukub. Naiivne oleks oodata pakkumise ebaõnnestumise järel aktsiahinna tõusu ? selleks näib puuduvad põhjus. Langus oleneb suuresti sellest, miks Eesti Telekomi aktsiad osteti. Kui seda tehti investeerimaks konvergentsiefekti või firma tulevikku, siis need mõjud kestavad ilmselt edasi ja külma kõhuga investorid võivad jääda aktsiaid hoidma. Spekulandid, kes ootasid superpakkumist, said pakkumise alla turuhinna. Kui ei puhke uut spekulatsiooni paremast pakkumisest, milles arvestades TeliaSonera senist tegevust, ei saa kindel olla, kukub spekulatiivne nõudlus aktsia järele järsult.

Spekulandid ja kauplejad, kes vaatavad igas tehingus potentsiaalset riski ja kasumi suhet, võivad jõuda järeldusele, et iga riskitud kroonile ei pruugi Eesti Telekomi vähemalt kahekroonist tõusupotentsiaali olla. Potentsiaalne risk on tase, mis jääb soetushinna ja maaklerile antud kahjumit piirava (stop-loss) tehingukorralduse vahele. Aktsia kasumipotentsiaal tuleb leida, määrates tehingut tehes realistlik tase, kus võetakse kasumit, lahutades sellest ostuhinna.

Realistlikud spekulandid ja kauplejad, kes ei anna lisalangusruumi kahjumit piirava tehingukorralduse hinda alandades, võivad end kiiresti turult välja müüa.

Hetkel kuum