Uue juhi töö algab inventuurist

Karin Hango 17. mai 2004, 00:00

Seda pole aga üldjuhul võimalik päeva-paari jooksul otsustada. Tegelik küsimus seisneb ju selles, kuivõrd peab juht tegelema senise jätkamisega ning kuivõrd millegi uue loomisega.

Alustada tasuks igal juhul inventuuriga, mille jooksul teha endale selgeks, miks vahetus toimus ja millised on ettevõtte eri osapoolte prioriteedid.

Uue juhina on oluline kasutada oma tulemisega kaasnevat lühikest n-ö sõltuvusfaasi, mil kogu meeskond uue juhi tegutsemist teravdatud tähelepanuga jälgib ning nähtu-kuulduga tahes-tahtmata palju arvestab. Kiiresti on oluline anda teada oma eesmärkidest seoses meeskonnaga, väljendada oma peamisi ootusi protseduuride, reeglite ja distsipliiniga seoses ja luua kõigiga, soovitatavalt arvamusliidritest alates, isiklik kontakt. Samuti tuleb anda meeskonna liikmetele ja oma juhtidele informatsiooni oma esialgsete tegevuste ja kavatsuste kohta.

Enamasti tahavad inimesed arukad olla ja kui uus juht ütleb, et ta vajab nii ja nii palju aega olukorrast ülevaate saamiseks ning edasise tegutsemisplaani koostamiseks, siis seda talle ka võimaldatakse. Samas arvan, et pool aastat on kui tahes suure meeskonna puhul selleks liiga pikk aeg.

Pärast tutvumist, mõtlemist ja kohtumisi ning läbirääkimisi oluliste isikutega võiks juht selgelt teada anda, mida ja mille pärast ta muuta kavatseb. Oluline on siin nii muudatuste möödapääsmatuse näitamine ? mitte üksnes, miks kavandatav uus on parem, vaid ka, mis senisel olukorral viga on ? kui ka tõelist mõju omava liidu loomine. Siin jõuab enam mitte nii uus juht selleni, kas senise meeskonna liikmetest liitlasteks piisab ja milliseid liitlasi lisaks vaja minna võiks.

Loomulikult on muudatuste juhtimise käigus oluline arvestada sellega, et inimprobleemid ? hirm, ärevus, neist tulenev ajutine ebakonstruktiivsus jmt ? ning vastuseis muudatustele on paratamatud ja hilisema pühendumise saavutamiseks on nende läbielamine ja nendega tegelemine vajalik, kuid samas võtab see aega ja energiat.

Oluline on kiiresti reageerida n-ö sabotööridele meeskonnas. Mitte-eesmärgipärast ja tööõhkkonda lõhkuvat käitumist tuleks varakult märgata.

Vaja on asjaosalistele selgelt sõnastada oma ootused, mida juhina tahetakse teisiti või rohkem. Selle vestluse tulemusena peaks ?vastutöötaja? aru saama, et ta peab valima pühendumise või kõrvalejäämise vahel. Tähtis on kokku leppida võimalikult täpsetes kriteeriumides, mille alusel otsustatakse, ja täpses ajas, millal otsuseni jõutakse. Näiteks kahe nädala pärast vaatame, kas su müüginumbrid on piisavalt paranenud, et koostööd jätkata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing