Eesti toidukaubad pääsevad ELis hõlpsamini Soome poelettidele

Kristina Traks 18. mai 2004, 00:00

Tallinna Piimatööstus on mai algusest Soome eksportinud kõrgpastöriseeritud piima, jogurtit ja kohupiimakreeme.

Praegu jõuavad Tallinna Piimatööstuse tooted Soome tarbijateni küll Soome enda kaubamärgi Rainbow all, kuid Tallinna Piimatööstuse juhi Kadi Lamboti sõnul on ettevõttel plaanis sel sügistalvel siseneda Soome turule ka oma kaubamärgiga.

Tallinna tööstuse tooted on Soomes praegu müügil SOK kontserni kauplustes ? Prismades, S-marketites, Euromarketites, Siwades ja Alepades.

?Esimeste kommentaaridena on tooted hea vastuvõtu leidnud ning kaupluste lettidelt oodatust kiiremini ära ostetud,? ütles Lambot. Pikemas perspektiivis on Tallinna piimatööstusel plaanis ekspordi osakaalu käibes kasvatada kümnendikuni (praegu on see alla 2 protsendi) ja silmas ei peeta mitte ainult eksporti Soome, vaid ka mujale.

Juba aastajagu on Soome jogurtit ja kodujuustu müünud Põlva Piim, kes teeb sisuliselt allhanget Euroshopperi kaubamärgi all. ?Bürokraatiat piiril on pärast mai algust ikka oluliselt vähem ning see on väga positiivne,? ütles Põlva Piima juht Aivar Häelm. ?Meie partner Kesko ütleb, et müük läheb väga hästi, kuid meie arvates võiks alati rohkem müüa.?

Häelmi sõnul on Eesti piimatooted Soomes umbes paarkümmend protsenti odavamad kui Soome tootjate kaup.

Üle-eelmisel nädalal alustas majoneesi eksporti Soome Põltsamaa Felix, kelle siht on tänavuse aasta lõpuks saada oma kätte 20 protsenti Soome majoneesiturust. Majoneesi hakatakse Soomes turustama Felixi kaubamärgi all.

Põltsamaa Felixi turunduse- ja müügidirektori Anti Orava sõnul tagab edu Soome turul kaupluste sortimendi nimekirja pääsemine. ?Me oleme sees kõigis sealsetes arvestatavates kettides ning sellepärast on viiendiku majoneesituru hõivamine aasta lõpuks ka täiesti reaalne,? ütles Orav. Põltsamaa Felixi käivet kasvatab majoneesi eksport Soome tema sõnul ca 20 protsendi võrra.

Saku Õlletehas on väiksema koostööpartneri vahendusel katsetanud eksporti Soome alates 1999. aastast, maist alates aga jõuab Saku Originaal Soome lettidele Sinebrychoff OY vahendusel.

Saku Õlletehase teatel on müük Sinebrychoffi vahendusel väga hästi käima läinud ning tellitavad kogused on plaanitust suuremad.

Saku Õlletehase juhatuse esimees Cardo Remmel on öelnud, et koostöös Sinebrychoffiga on esimeseks eesmärgiks müüa 2 miljonit liitrit Saku Originaali aastas.

Mõnes Soome kaupluses on müügil ka A. le Coqi pudeliõlled, kuid Tartu Õlletehase juhatuse esimehe Tarmo Noobi sõnul ei ole need hetkel Soomes hinna poolest eriti konkurentsivõimelised, sest on väljas taaskasutatava pakendi süsteemist. ?Praegu käivad meil läbirääkimised Soome kaubanduskettidega ning kui need lähevad positiivselt, siis hakkame ilmselt sügisest alates Soomes sealse turu jaoks A. le Coqi õlut villima,? ütles Noop.

Eesti toidukauba Soome müümisest on huvitatud ka Soome Kesko Food, olles juba mõnda aega müünud siit Soome jogurtit ning kalakonserve. Samuti on Kesko Food huvitatud Eesti vorstitoodete Soome müümisest, eelkõige kehtib see Soome kontserni HK Ruokatalo kuuluvate ettevõtete Rakvere Lihakombinaadi ja Talleggi toodangu kohta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing