Kristiina Randmaa • 17. mai 2004 kell 9:52

KredEx annab korterühistutele laenukäendust

Tänasest saavad korteriühistud ja korteriomanike ühisused võtta maja renoveerimiseks laenu koos KredExi uue kortermajade laenukäendusega.

Käendus võimaldab laenu võtta ka korteriomanike ühisustel, kellel see tänaseni võimalik ei olnud, aitab ajutiselt lahendada makseraskuste probleeme ning lahendab maapiirkondades ka laenu tagatisvara küsimuse, teatas KredEx.

Ühisustel on laenu võtmine seni olnud äärmiselt komplitseeritud, kuna ühisuse näol ei ole tegemist juriidilise isikuga ning laenuvõtjateks on sisuliselt kõik maja korteriomanikud korraga. KredExi käendus tagab pangale kuni 75% ühistu või ühisuse laenu põhiosast ning maandab seega oluliselt panga riske laenu väljastamisel.

Ühtlasi aitab KredExi käendus lahendada ka ühistu või ühisuse ajutisi makseprobleeme, ilma et kortermaja tervikuna panga ees võlgnikuks jääks. Kui kortermajas tekib mõnedel korteriomanikel raskusi osamaksete tasumisega, võib KredEx korteriomaniku või ühistu taotluse alusel võtta laenumaksed kuni 12 kuuks enda kanda. Selle aja jooksul on kortermaja elanikel võimalus majasiseselt asi korda ajada. KredEx võib asuda laenumakseid korteriomaniku eest tasuma näiteks töö kaotuse, haiguse vms asjaolu puhul. KredExi poolt tasutud laenumaksed maksab laenuvõtja KredExile tagasi niipea, kui tema rahaline seis võimaldab, või hiljemalt pärast pangalaenu lõppemist.

Kortermajade laenukäendus on mõeldud korterelamu säilimist, energiasäästu ja elamistingimusi parandavate tööde tegemiseks, nagu näiteks katuse ja fassaadi renoveerimine, akende ja uste vahetus, elektrisüsteemi rekonstrueerimine, torutööd jms. Käendust saab taotleda koos laenutaotlusega Hansapangast ja Eesti Ühispangast, peatselt ka Eesti Krediidipangast ja Sampo Pangast.

KredEx loob võimalusi elanike elutingimuste parandamiseks Eestis. KredExi põhitegevuseks on laenude tagamine ja ekspordi garanteerimine. Eesti elamumajanduse arengukava 2003-2008 alusel väljastab KredEx ka kortermajade rekonstrueerimistoetusi.

Hetkel kuum