TeliaSonera kiirendab turuosa kaotuse tõttu Põhjalas käiku idas

Annika Matson 18. mai 2004, 00:00

Esimeses kvartalis langesid TeliaSonera marginaalid nii Rootsi kui ka Soome mobiilsideüksustes, kirjutas eilne Financial Times.

Põhjala suurim telekomifirma teenis esimeses kvartalis eelmise aasta sama perioodi tulemusest 5% väiksema maksude-eelse kasumi. Analüütikud ootasid tulemust eelmise aasta tasemel. Ka käivet ei suutnud kontsern esimeses kvartalis hoida, müük kahanes 2%, 19,9 miljardi Rootsi kroonini. ?Esimese kvartali tulemused olid oodatust kehvemad,? kinnitasid Soome ja Rootsi analüütikud.

Eesti Telekomi suuromaniku TeliaSonera aktsia väärtus on aasta algusest alates vähenenud enam kui viiendiku võrra, samas on aga Dow Jonesi Euroopa telekomiteenuste sektor langenud kõigest 5,3 protsenti.

Mandatum Stockbrokersi analüütik Esa Hirvonen prognoosib TeliaSonerale ka teises kvartalis üsna suurt tegevuskasumi marginaali langust. Veel eelmise aasta lõpus oli marginaal 39,8%, teiseks kvartaliks ootab Hirvonen 36,4%.

Nordea Securitiese analüütik Mattias Gredmark märkis lisaks, et selle aasta esimeses kvartalis oli TeliaSonera turuosa mobiilsideüksuses 46 protsenti, mullu samal ajal oli vastav näitaja veel 48 protsenti. ?Näen kvartal-kvartalilt ka edaspidi sel aastal TeliaSonera turuosa mõneprotsendist kahanemist,? möönis Gredmark.

Gredmark ootab, et TeliaSonera käive langeb jooksvas teises kvartalis kuni 2 protsenti. Kasumit ootab ta eelmise aasta teise kvartaliga samal tasemel. Ärikasumiks enne põhivara kulumit (EBITDA) ootab ta 5 protsenti väiksemat summat kui mullu teises kvartalis.

?Mobiilsideüksuses kasvab konkurents Põhjala turgudel ja TeliaSonera konkurendid on väga agressiivsed,? möönis Gredmark. Sama meelt on ka tema Soome kolleeg Hirvonen.

TeliaSonera suuremad konkurendid on Hirvoneni sõnul Saunalahti ja Radiolinja. Hirvoneni sõnul võidab Soomes numbri liikumisest enim Saunalahti, nende mobiilsideklientide arv on kasvanud veidi enam kui 10 000 inimeselt eelmisel aastal sel aastal 270 000ni. Firma ennustab selle aasta lõpuks 350 000 klienti.

Ka TeliaSonera juht kinnitab, et konkurents pitsitab. ?Olen esimese kvartali tulemustega üsna rahul, aga näen suure konkurentsiga turul tugevat survet hindadele,? märkis Igel. Juht arvestab sel aastal hea arenguga mobiilsideüksuses ja fikssideüksuse klientide arvu langusega.

Vähemusosalused on TeliaSoneral hetkel Vene mobiilsideoperaatoris Megafon, Türgi firmas Turkcell, Läti Lattelekomis ja Eesti Telekomis.

TeliaSonera Eesti Telekomi aktsionäridele tehtud ülevõtmispakkumise kohta märkis Nordea ekspert Gredmark, et väga raske on üle võtta firmat, pakkumata aktsionäridele preemiat. TeliaSonera pakkus iga Eesti Telekomi aktsia eest 111,3 krooni pluss 8 krooni dividende. ?Loomulikult tuleb TeliaSoneral nüüd aina toonitada, et nad seda pakkumist mingil tingimusel ei tõsta, muidu aktsionärid seda vastu ei võta,? ütles Gredmark.

Ka Hirvoneni sõnul on ootamatu, et TeliaSonera ei olnud nõus maksma mingit preemiat. Samas on aktsia tema sõnul juba ootuste tõttu kõvasti tõusnud. ?Hetkel on TeliaSonera ja aktsionäride vahel surnud seis,? möönis analüütik.

 • Alvar Jõgeva, börsianalüütik:
  Enne kahe firma ühinemist oli Soome Sonera puhul tegu väga ambitsioonika ettevõttega, kes püüdis jõuliselt laieneda ja lüüa läbi ka kolmanda põlvkonna mobiilsides. Sonera suuri plaane edu ei saatnud, aga aktsia liikus tugevalt.

TeliaSonera puhul on tegu küll tugevama firmaga, aga ettevõte kaotab turgu Soomes kehtiva numbri portatiivsuse tõttu. Liikumine numbrit vahetamata on andnud klientidele vabad käed operaatori valimisel. Sellest võidavad väiksemad operaatorid, näiteks TeliaSonerast ligi 100 korda väiksem Saunalahti ning Radiolinja. Saunalahti on efektiivsem, rentides võrku. Tulemuseks on madalamad hinnad, millega lüüakse üle TeliaSonera kliente.

TeliaSonera aktsiad sobivad hea dividenditootluse tõttu konservatiivsele investorile. Spekulantidele soovitaks Saunalahti aktsiaid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing