Wordis lehenumbrite määramiseks mitu teed

Henn Sarv 18. mai 2004, 00:00

Üks sage küsimus, millele ma igal kevadel komistan, on selline: ?Kuidas teha nii, et lehenumbrid ilmuks väljatrükis sissejuhatuse teisest leheküljest?? See paistab olevat sama vana probleem kui küsimus, kust tulevad lapsed. Proovin lahti seletada, kuidas see lehtede nummerdamise värk tegelikult Microsoft Wordis ? seda kasutab enamik mu tudengeid ? käima peaks.

Tüüpiline lähenemine lehenumbritele algab menüüribast File?i alt Insert-menüüst: Insert Page Numbers ja siis sealsed valikud. See annab nobeda tulemuse, aga see tulemus ei ole hästi kontrollitav ja siin jääbki inimene tavaliselt hätta. Ma ise soovitan kasutada natuke rohkem käsitööd, aga enne selle kallale minemist tuleks teada, kuidas üks dokument on ehitatud.

Lehenumbrite jaoks on dokumendil spetsiaalsed osad ? päised ja jalused (inglise keeles header ja footer). Kui ülejäänud jutt voolab lehelt lehele, siis päis ja jalus korduvad lehelt lehele. Ja et see kordumine igal lehel veidi erinev oleks, siis seda va lehenumbrit ei kirjutata sinna numbrina, vaid spetsiaalväljana, mis paistab ekraanil ja väljatrükil lehenumbrina. See Insert Page Numbers pistab kõik vajaliku lihtsalt sinna päisesse-jalusesse.

Lihtsa dokumendi puhul sellega asi piirdubki, pikemate lugude puhul on aga vaja, et lehepäised pisut ja aeg-ajalt erineksid. Selleks otstarbeks on mõeldud välja kaks asja: sektsioonid ja erinevad päised-jalused. Sektsioon on selline tükk dokumenti, mis peab olema pisut erineva väljanägemisega ? lehepaigutus, lehenumbrid, pealkirjad päises, lehe laius jms. Teie kirjatükk jaotatakse sektsioonideks vahel teile märkamatult. Kui te mõnest menüüst (näiteks File?i alt lehe häälestus ehk Page Setup) valite rakenduskohaks ?siit alates? (forward at this point), lisatakse nn sektsioonivahetus ja algab uus sektsioon. Kes viitsib vaadata oma Wordi akna allosas olekuriba, näeb umbes sellist pilti: Lehekülg 7 Sekts 3. Seal ongi kirjas, mitmendas sektsioonis te olete. Ise saate sektsioone vahetada menüüst korraldusega ?lisa sektsioonivahetus? (Insert Section Break).

Igal sektsioonil on oma päised ja jalused, segadus algab sellest, kui sektsiooni eesmärk on midagi muud (näiteks kaheveeruline jutt), siis tulevad päised ikka uued. Ja et segadust vältida, on võimalus öelda, et uuel sektsioonil on samad päised mis eelmisel. Vaikimisi nii tehaksegi. Ja oh õudust ? ühel sektsioonil võib olla kuni kolm erinevat päist-jalust. Esilehele oma, paarislehele oma ja paaritule oma. Kõik see kokku tundub keeruline ja mõttetu, aga kui selgeks saada, siis lihtne ja kasulik, ning mis oluline, te saate täpselt aru, mis teie dokumendiga tehakse.

Päiste ja jalustega maadlemiseks on mugav leida üles kaks asja ? päise toimetamise vaade ja päise toimetamise nupuriba. Kui otsite menüüst ?päise ja jaluse vaade? (View ? Header and Footer), siis oletegi õiges kohas. Tavatekst läheb halliks ja kujutatakse päise-jaluse ala. Vaatame nüüd ülalolevat nupuriba, olulised on siin meie jaoks esimene nupp (see trellidega keskel) ja neli viimast ? need võimaldavad liikuda ja asja juhtida. Viimane sõna nupuribal (Close ehk sule) viib tagasi tavalisse tööre iimi.

Trellidega nupp paneb sinna, kus te olete, leheküljenumbri. Kui tahate seda keskele või paremale, kasutage tavalist joondamist keskele või paremale. Need liikumisnupud võimaldavad teil käia päise ja jaluse vahet ja ka erinevaid päiseid-jaluseid mööda.

Mis aga teha, kui on vaja lehekülgi arvestada sissejuhatusest alates, aga leheküljele numbreid kirjutada alles pärast sissejuhatust? Selleks tehke järgnevat (ma eeldan, et teil ei ole veel igasuguseid keerulisi sektsioone tehtud). Määrake lehe seadetest (menüüst File), et esileht on teistest erinev (fail->lehekülje häälestus->paigutus ehk File->Page Setup->Layout).

Nüüd minge kohta, kus algab teie sissejuhatus (minge kohe lõigu algusse ehk sissejuhatuse pealkirja ette) ja valige menüüst Lisa->piir->sektsioonipiir (pidev), ingliskeelses menüüs Insert->Break->Section Break (Continous). Nüüd minge päisevaatesse (vaade->päis ehk View->Header). Proovige liikuda päiseid ja jaluseid pidi. Vaadake, et kõik päised-jalused oleksid tühjad, vajadusel kustutage kõik, mida seal leiate, ja lõigake lahti side teise ja esimese sektsiooni päiste vahel (seda teeb päise nupuriba tagant neljas nupp).

Nüüd peaks teil olema jalustel (me paneme lehenumbrid jalusesse, on ilusam ja nõuetekohasem) sellised nimed:
- Esilehe jalus ? Sektsioon 1;
- Jalus ? Sektsioon 1;
- Esilehe jalus ? Sektsioon 2;
- Jalus ? Sektsioon 2.

Vaadake, et ühelgi ei oleks ?sama mis eelmine?, vt neljas nupp paremalt. Ja viimasesse pange lehekülje number ? soovitatavalt keskele. Nüüd on teil lehenumbrid just nii nagu vaja ? numbreid loetakse algusest, aga nad ilmuvad nõuetekohasel lehel.

Proovige kõike seda siis, kui teie dokument on juba mitmeid lehekülgi pikk, muidu ei saa te kõiki päiseid kätte. Ja ärge kartke proovida ? kuni te ei salvesta, seni ei saa te ka oma dokumenti ära rikkuda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing