Lemmikloom paneb sisustaja oma pilli järgi tantsima

Maria Rähn 19. mai 2004, 00:00

Kõige suuremat tähelepanu peab koduloomapidaja pöörama põrandale. Arinco Projektbüroo OÜ spetsialisti Arne Pärna sõnade kohaselt on kolm olulist punkti, mida loomaomanik põrandakatte valikul silmas peaks pidama. ?Esiteks on kindlasti hea, kui põrand on kergesti puhastatav,? nendib Pärna. ?Näiteks vaip on ju väga raskesti puhastatav ja selle asemel võiks valida näiteks naturaalsest puidust põranda.?

Teiseks ei tohiks põrand staatilist elektrit põhjustada. Pärna hinnangul võiks materjalina kasutada kas naturaalset linoleumi või näiteks firma Auma Expo poolt pakutavat heterogeenset materjali PVC Sure Step, mida tihti kasutatakse hea kulumiskindluse tõttu asutuste koridorides.

Kortermajas, juhul kui on alumised naabrid, võiks kasutada helisummutavat materjali, mis on aga Pärna sõnul üsna kallis. Samuti võivad loomad sinna jälgi jätta.

Tõenäoliselt satub looma löögi alla ka mööbel. Sisustussalongi Dekoor müüja-konsultant Karmen Vettik räägib, et mööbel võiks koduloomade pidajal olla tugevamal raamil kui muidu. Samuti võiks puidust osade asemel kasutada metalli, mis on näiteks kasside kratsimisele vastupidavam.

Paljud loomad arvavad, et tore oleks näiteks seina kratsida või sinna muid oma olemasolu meeldetuletavaid jälgi jätta. Sisekujundaja Anneli Sisaski sõnul on Tapeedistuudios selline toode nagu Moment-kollektsiooni tapeet, mis on valmistatud paberist, aga hästi vastupidav ning enam-vähem koera- ja kassikindel. ?Selle tapeedi positiivseks küljeks on ka kemikaalidega hooldusele vastupidamine,? selgitab Sisask. ?Samas on see tapeet hingav.? Veel kergem on seina viimistlemiseks valida värv.

?Spetsiaalne värv moodustab kuivamisel seinale sisuliselt kivipinna, mis on tugev, vastupidav ning hästi efektse välimusega,? seletas Sisask. ?Positiivne on veel see, et kirjeldatud värvi on ülilihtne pihustiga pindadele kanda.?

Tapeedi puhul soovitab Sisask valida mustrilise variandi, kuna see tekitab mustuse või vigastuse puhu petteefekti vastupidiselt ühevärvilisele tapeedile, mille pealt kõik kahjustused väga hästi silma paistavad.

OÜ Terveks loomakliiniku arsti Tiina Tootmaa sõnul on seina kujundamisel üks võimalus panna ülemisse ossa tapeet, vahele porte ning alumine osa katta mingi vastupidava värviga. Kindlasti peaksid elektrijuhtmed olema korralikult isoleeritud ja stepslid kaetud.

  • Marko Kivisik, loomapidaja:
    Looma pidamist võib võrrelda väikese lapse kasvatamisega, ainult et tööd võib temaga isegi rohkem olla. Vaibad peaksid olema lühikese karvaga ja ruumides võiks kasutada spetsiaalset spreid ? kohtadesse, kuhu seda on pihustatud, loomad enam oma loomulikke vajadusi rahuldama ei lähe. Pihusti puhul tasub kontrollida, et see jälgi ei jätaks.

Jänesed võivad asju närida seetõttu, et neile on närimisvajadus kaasa antud. Koerte ja kasside puhul võib aga probleemiks olla mingite ainete puudus. Kui need loomad ei saa piisavalt vitamiine ja mineraale, võivad nad hakata toas krohvi ja õues kakat sööma.

Oluline on silmas pidada, et kuigi ka kodutoidus leidub loomadele kasulikke aineid, ei kata see kogus nende päevast normi. Seega, kui soovite, et krohv seina jääks, tuleb lemmikule loomaapteegist osta lisaks vitamiine, mineraalaineid ja kaltsiumi sisaldavaid tablette.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:28

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing