PM: Riigi otsusest sõltub odava vorsti saatus

19. mai 2004, 07:53

Odavamaid vorstitooteid võib oodata hinnatõus, kui Eesti otsustab ühes ELiga kuni 2006. aastani keelata mehhaaniliselt konditustatud lihamassi (MDM) sisseveo.

Euroopa Komisjon ootab kümne uue liikmesriigi ning sealhulgas ka Eesti põllumajandusministeeriumide seisukohti lihamassiga kaubitsemise piiramise kohta 1. juuniks. Komisjoni soovi põhjuseks on uute liikmete vahel hoogustunud MDMi vedu, mis seni ei ole aga ühtselt reguleeritud, kirjutab Postimees.

Wõro Kommertsi peatehnoloogi Olavi Libliku sõnul satuksid odavamad vorstitooted, mille järele on turul suur nõudlus, MDMi keelustamise korral suure hinnasurve alla. «Vähemalt kümnendiku võrra tõusevad hinnad sel juhul kindlasti,» lausus ta. «Palju segadust tekiks ka tööstustele.»

Rakvere Lihakombinaadi juhi Olle Hormi sõnul peavad Eesti ettevõtjad sellisel juhul kas leidma MDMile alternatiivi või leppima teistest riikides tuleva odava kaubaga. «Nõudlus odavate toodete järele on turul olemas. Kui me seda ise ei rahulda, siis teevad seda Läti või Saksamaa tootjad,» kinnitas ta.

MDMi sissetoomise keelustamise korral kaalub ka Rakvere tõsiselt osa toodete tootmise viimist oma Läti tütarettevõttesse. Seejärel toodaks soodsam kaup Eestisse, sest valmistoodangu riiki toomisele piiranguid seada ei saa. Hormi sõnul ei oleks ajutise keelu kehtestamisel aga mingit mõtet, sest see külvab turul vaid segadust ning kohalikele lihatootjatele ja -töötlejatele kasuks ei ole.

Põllumajandusminister Ester Tuiksoo sõnul ei ole Eesti oma seisukohta selles küsimuses veel kujundanud, sest kaalutakse erinevate seisukohtade plusse ja miinuseid.

Praegu on oma selge seisukoha välja öelnud Poola, Läti ja Leedu, pooldades lihamassi keelustamist. Keeld puudutab siiski vaid MDMiga kauplemist, seda ise tootvad ettevõtted võivad ka selle kasutamist jätkata. Eestis valmistab lihamassi ainsana Tallegg.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing