Tööandjate keskliit kritiseerib töölepingu seaduse eelnõu

19. mai 2004, 12:58

Tööandjate Keskliidu hinnangul on menetluses olev uus töölepingu seaduse eelnõu ideoloogiliselt vastuoluline ning ei toeta Eesti majanduse arengusuundi.

?Maailmamajanduses toimivad dünaamilised protsessid võimenduvad eesti-taolise väikeriigi majanduses. Seepärast seisneb meie arenguvõti suuresti võimes kiirelt reageerida ja kohanduda muutuvate oludega. Paindlikud töösuhted on majanduse kohandumisvõime üheks olulisemaks eelduseks,? räägib Tööandjate Keskliidu juhatuse liige Tarmo Kriis.

?Eesti ettevõtluse struktuur on viimase kümne aastaga muutunud sarnaseks arenenud lääne riikide omaga, kus kasvavaks majandussektoriks on teenindus ja turism. Teiseks trendiks Euroopas on tööandjate koormiste vähendamine ja tööseadusandluse liberaliseerimine,? ütles Kriis. ?Ka Eestil oleks tark nende suundumustega arvestada ? ei ole mõtet joosta vales suunas sõitva rongi peale ning hoida kinni möödunud sajandi industriaalsetest töösuhetest, mille poole töölepingu seaduse eelnõu kipub aga vägisi kalduma,? lisas ta.

Hoolimata asjaolust, et riigikogu sotsiaalkomisjon on teise lugemise käigus vähendanud tekstis otseseid vasturääkivusi ning parandatud eelnõu struktuuri loogilisemaks, on eelnõusse lisandunud tööandjatele täiesti vastuvõetamatuid sätteid. Üheks tõsiseimaks ohuks tööandjatele peab Tööandjate Keskliit sätet, mille kohaselt on töötaja vastutus tööandja varale tekitatud kahju eest piiratud 6 kuu keskmise palga suuruse summaga. Kehtiva regulatsiooni ja tsiviilõiguse põhimõtete kohaselt vastutab töötaja pahatahlikult tööandja varale tekitatud kahju eest piiramatus ulatuses. ?Ettepaneku läbiminek avab tee vandaalitsemisele tööandja varaga,? ütles Kriis.

Tööandjatele vastuvõetamatult on lahendatud ka töölepingute muudatustele kehtestatud 7 päevane jõustumistähtaeg, töölepingute kohati ülepingutatud vorminõuded, tööandjate kohustused töötajate diskrimineerimiskeelu järgimiseks, töölepingute muutmine tööandja algatusel ning töölepingute ülesütlemisel ettenähtud informeerimistähtajad ja hüvitised.

Eesti Tööandjate Keskliit kutsub Riigikogu sotsiaalkomisjoni üles lähtuma töölepingu seaduse eelnõu menetlemisel tervest mõistusest, tänapäevastest töösuhetest ja Eesti majanduse vajadustest ning kasutama eelnõu menetlemisel ka tööõiguse ekspertide abi. ?Lähiajalugu on näidanud, et töölepingu seaduses ettenähtud barjäärid ei kaitse töökohti. Kõige paremaks uute töökohtade tekitajaks ning tööpuuduse vähendajaks on tööturusõbralik seadusandlus?, rõhutas Kriis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing