Fondiosakute vahetamine maikuust alates tulumaksuvaba

Annika Matson 20. mai 2004, 00:00

Esimese maini kehtinud seaduse kohaselt ei pidanud tulumaksu maksma, kui vahetati ühe investeerimispanga pensionifonde.

?Võimalus vahetada investeerimisfonde, ilma et maksukohustus tekiks, on antud kõigile investoritele, välja arvatud juhul, kui fondivalitseja ise osakute vahetamist ei võimalda,? märkis finantsinspektsiooni investeerimis- ja pensionifondide järelevalve osakonna juhataja Andre Nõmm.

Ta näitlikustas, et kui inimene on investeerinud Trigoni Balti fondi ja tahab seda strateegiat muuta näiteks Trigoni Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni kasuks, siis saab ta seda teha, ilma et selle eest tuleks kohe tulumaksu maksta. Osakute müügil tuleb endiselt tulumaks tasuda.

Varem lähtus Eesti investeerimisfondide seadus suures osas Euroopa Nõukogu direktiivist ning teistsuguste lepinguliste investeerimisfondide loomine ei olnud võimalik.

Nüüd on Nõmme sõnul Eestis võimalik luua kolme tüüpi fonde: eurofondid ehk Euroopa passiga fondid. Euroopa passiga fond tähendab seda, et kui fond on registreeritud ühes Euroopa Liidu liikmesriigis, siis saab teda turustada registreerimata ka teistes liikmesriikides. Ainsad Euroopa passiga fondid Eestis on praegu Trigon Fundsi Kesk- ja Ida-Euroopa ning Balti fond.

?Soomes juba pakume oma fondi eQ online?i vahendusel, hetkel otsime partnereid ka Rootsist ja mujalt Lääne-Euroopast,? ütles Trigon Capitali varahaldusosakonna direktor Kristel Kivinurm-Priisalm.

?Teised Eesti fondivalitsejad ei ole oma fondide osas passi saamiseks veel avaldust esitanud,? märkis Nõmm. Ta lisas, et selle passi saamiseks tuleb fondivalitsejal muuta ka tingimusi. Nõmme sõnul saavad passi oma fondidele teoreetiliselt taotleda eranditult kõik fondivalitsejad, passi pole võimalik taotleda vaid pensionifondidele.

Teiseks on uue seaduse kohaselt võimalik luua erifonde, mille investeerimispiirangud on varasemast mõnevõrra leebemad. Nõmme sõnul oli vana seadus veidi paindumatu.

Kolmandaks defineerib seadus nüüd Eestis ka eraldi kinnisvara-, rahaturu- ja indeksifondi. ?Uus seadus loob suuremad võimalused, et fondivalitsejad saaksid luua eri riikidesse investeerivaid ja eri liiki fonde,? ütles Nõmm.

?Tulumaksukohustuse kadumine osakute liigutamisel ühe haldusfirma piires peaks meie fondid erainvestorile eriti atraktiivseks muutma, sest on valida mitme fondi vahel,? möönis Hansa Investeerimisfondide portfellihaldur Alvar Roosimaa.

Hansa investeerimisfondide juhi sõnul on ka neil kavas lähiajal oma fondidele Euroopa pass taotleda. ?See on asjade loomulik käik,? möönis Roosimaa ning lisas, et praegu on Hansa investeerimisfondidel käsil konsolideerumine Balti riikide piirides.

Trigon Capital sai eile finantsinspektsioonilt loa tuua turule fond, mis investeerib teise lainega Euroopa Liiduga liituvatesse riikidesse.

Trigon Capitali varahaldusosakonna direktori Kristel Kivinurm-Priisalmi sõnul on uue fondi suurimad investeeringud tehtud Horvaatia farmaatsiaettevõttesse Pliva, Horvaatia telekomiettevõttesse Ericsson Nikola Tesla ning Horvaatia pangandussektorisse. Ka on raha paigutatud Bulgaaria ja Horvaatia tubaka- ja turismifirmadesse ning Rumeenia suletud investeerimisfondidesse.

Investorid saavad tema sõnul fondiosakuid märkima hakata selle nädala jooksul ning osak maksab 100 krooni.

Trigoni teise laine fondi portfelli maht oli eilse seisuga ligi 56 miljonit krooni ja neljandik sellest on välisinvestorite raha.

Trigon Capitali konkurent Soomes on Evli Baltic Equity fond.

Fondi investeeringute eest vastutav Suprema juhatuse liige Veikko Maripuu märkis, et hetkel registreerivad nad oma fondi ümber, et saada Euroopa pass. Evli Baltic Equity fondi maht on 11 miljonit eurot ehk 172 miljonit krooni. Kõigile on Soome turul ruumi, lisas Maripuu.

Trigon Capitali varahaldusosakonna direktor Kristel Kivinurm märkis, et hetkel sondeeritakse pinda ka Rootsi turul. Trigoni võimalik tulevane konkurent Rootsis on East Capital.

East Capitali juht Peter Elam Hakansson märkis, et ta on teadlik Trigon Capitali olemasolust. ?Nad on teretulnud proovima,? märkis ta. Hakanssoni ütluste kohaselt on Rootsi turul tuntuks saada üsna raske ning ka kulukas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing