EPL: Vaestele õigusabiks protsendita laen

20. mai 2004, 08:04

Justiitsministeerium soovib hakata kinni maksma majanduslikes raskustes inimeste õiguskulusid, mis abisaajal hiljem riigile osadena tagasi maksta tuleb.

?See ei ole tasuta lõuna riigi kulul. Piltlikult öeldes on tegu vähekindlustatud inimestele antud protsendita laenuga,? kirjeldas justiitsministeeriumi kantsler Priidu Pärna kavandatavat uut õigusabi toetussüsteemi.

Majanduslikult vähekindlustatud inimestele loodud uus süsteem hakkab toimima ilmselt järgmisest aastast, kirjutab Eesti Päevaleht.

Oma õiguste kaitseks kohtust abi otsiv inimene võib kirjutada abitaotluse kohtusse, mis otsustab maksuametisse, krediidiasutusse ja mujale tehtavate päringute järel, kas riik maksab kinni inimese õigusteenuste kulutused (advokaaditasud, riigilõivud, kohtueelse ja täitemenetluse kulud ? toim).

?Isegi kui inimene saab keskmist palka, ei pruugi see tähendada, et ta suudab kohtukulusid korraga kanda,? rääkis Pärna. ?Riik peab andma talle võimaluse see summa pika aja jooksul tagasi maksta.?

Tagasimakse perioodi ja osamaksete suuruse otsustab kohus. ?Kui abivajaja saavutab kohtus võidu, saab kulud välja nõuda samuti vaidluse teiselt osapoolelt,? ütles Pärna.

Pärna sõnul on nende soov anda õigusabitoetust inimestele, kellel on suur võimalus kohtus võita ja kelle puhul on näha, et inimene ei lähe kohtusse pahatahtlikkusest. ?Kui inimene pöördub samas asjas kohtusse juba kolmandat või enamat korda, siis pole kulude katmine õigustatud,? ütles Pärna.

Juhul, kui kohtuvaidlus puudutab liiklusavariisid või töövaidlust, näeb justiitsministeeriumi plaan ette hüvitada õigusabikulud kohustuslikust töötu- või liikluskindlustuse rahast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing