Andres Kärssin • 20. mai 2004 kell 10:01

ÄP konverents Berman: konkurenstivõime tagab koostöö, paindlikkus ja õige juhtimine

BLRT Grupi juhatuse esimees Fjodor Berman soovitas parema konkurenstivõime saavutamiseks ettevõtetele koostööd teistega, paindlikkust ja õiget juhtimist.

Berman näitlikustas täna Äripäeva konverenstil 'Vene ettevõtlus Eestis - võimalused ja perspektiivid' oma firma BLRT põhjal, kuidas Eesti ettevõte saab edukalt murda rahvusvahelisel turule.

Bermani sõnul oli kunagi esimeseks sammuks juhtimise muutmine, kus juhtimistase toodi püramiidis üks või kaks sammu allapoole. Laevaremonditehasena tuntud ettevõtte laiendas tegevusalasid, asudes tegelema ka laevaehituse, metalltallkonstruksioonide valmistamie, remondiga, transporditeenustega.

'Laevaremondi osakaal on praegu alla 40 protsendi, kuid toob põhilise tulu,' tõdes Berman. Ta lisas samas, et eri valdkondade sünergiast tõusis kasu kogu grupi konkurentsivõimele nii sise- kui ka välsiturul.

'On kaks teed, et olla konkurenstsis,' ütles Berman. 'Esiteks ühisettevõtete loomine, kus tugevad on partnerid, hea tehnoloogia, juhtimisüsteemid,' lisas ta, tuues näiteks BLRT koostöö rootslastega ja ühe ülemaailmse gaasikontserniga.

'Kõige raskem oli meile 50-50 suhe, seda kasutatkse harva, keegi peab ju omama kontrollpakki. Vaidlesime palju, muutsin ka ise viimastel aastatel arvamust - põhiline, et oldaks konkurentsivõimelised,' rääkis Berman.

Teine tee konkurentsis olemiseks on Bermani sõnul kaasaegsete tehnoloogiate ostmine - see tee on pikem, samuti on sellega seotud palju finantsriske. 'Kõik sõltub siin meist endist,' tõdes Berman.

Berman märkis samuti, et konkurentsis on oluline, et saaks kasutada rahvsuvahelisi ISO standardeid. 'Oluline on toote müümise filosoofia, selle peale peab mõtlema enne, kui hakkate tootma,' lisas ta.

Berman lausus, et BLRT kasutab igas riigis kohalikku marketingi ning see kogemus on ennast õigustanud. 'Oluline konkurenstiseelis on normaalse sotsiaalse keskkonna loomine - köögid, venitlatsioon, puhkeruumid,' lisas ta.

Hetkel kuum