Andres Kärssin • 20. mai 2004 kell 14:37

ÄP konverents - Levadia kommertsdirektor: EL tõi metallikaubanduses ainult probleeme

Levadia kommertsdirektor Jevgeni Sverdlovi hinnangul tõi Euroopa Liit metallikaubaduse ning tööstuse jaoks Eestis ainult probeeme.

Sverdlov ütles täna Äripäeva konverentsil 'Vene ettevõtlus Eestis - võimalused ja perspektiivid', et oli euroskeptik ja selleks ta ka jääb. Oma hoiakut põhjendades lausus ta, et enne Eesti astumist ELi ostis Levadia 90 % metallist sisse idapoolt, kuid praegustes tingimustes pole see võimalik.

'Meie sidemed olid aastate jooksul välja töötatud, olid olemas äri- ja isiklikud kontaktid Vene ja Ukraina suunal, eriti olulised olid isiklikud kontaktid,' selgitas Sverdlov. Tema sõnul ei kasutatud metallikaubanduses mingeid garantiisid: 'Kõik põhines sellel, et tundsime aastaid inimesi. Pankurid sellist äri muidugi ei mõista.'

Alates 1. maist pole Levadia Sverdlovi sõnul sisse toonud grammigi metalli, küll on olemas laos suured etteostetud kogused - 60 000 tonni -, mis võimaldab üle elada praeguse üleminekuperioodi ning varustada Eesti ehitajaid metalliga.

Loetledes probeelme, mis tekkisid pärast 1. maid ütles Sverdlov, et tänaseks pole lahendatud kvoodi litsentseerimisküsimused Ukrainaga - lahendusaega ei tea. 'Siiani pole Vene valitsuse otsust kvootide jagamisest vene tehaste vehel,' lisas ta samuti.

'Arvan, et Eesti ettevõtted ostes Euroopa pakutava hinnag metalli jäävad konkurenstivõimetuks,' ütles Sverdlov. Ta märkis, et Lääne riike huvitas siinse metallitööstuse toodang niikaua, kuni see oli 40 % madalama hinnaga.

'Astudes euroliitu ei tea me turgu, inimesi, tehaseid,' ütles Sverdlov. 'See äri, mis töötas nagu õlitatud mehanism, see on täna problemaatiline.'

Hetkel kuum