Börsikommentaar: optsioonireede

21. mai 2004, 09:51

Täna on kuu kolmas reede, mis tähendab mai optsioonide lõppemist.

Optsioonid aeguvad alati kuu kolmandal reedel. Nüüd vaatame, mida see endaga kaasa tuua võiks. Kuna optsioone tehakse Tallinna börsil aktsiatele, siis mõjutab see ka väärtpaberi hinda ja tehingumahte. Kui investor ostab endale ostuoptsiooni 1000 Hansapanga aktsia peale 95 krooni tasemelt, siis tekib optsiooni müüjal ehk väljakirjutajal potentsiaalne kohustus müüa 95 krooniga 1000 aktsiat. Kui aktsia hind jääb alla 95 krooni optsioonide lõppemisel, siis kaotab investor oma ostuõiguse eest makstud preemia. Kuna lühiajaliselt on tõusuks ja languseks võimalused võrdsed, siis ostab väljakirjutaja tavaliselt riski katmiseks aktsiaid. Kui optsioonid aeguvad, siis võib aga tekkida surve aktsiate ostmiseks või müümiseks, tavaliselt toimub see siiski paar päeva varem ja kogu positsioonide katmist ei tehta optsioonireedel.

Kuigi optsioonidega on võimalik saada suurt võimendust, näitab statistika, et 90% optsioonide ostjatest jääb pikaajaliselt kahjumisse. Optsioonid ei sobi kõigile, samuti eeldab see varasemat aktsiatega kauplemise kogemust. Kindlaks võitjaks optsiooniturul on maakler, reeglina teenivad ka optsioonide müüjad.

Olen optsioonidega kaubelnud umbes kolm aastat, alguses olin optsioonide ostja, hetkel proovin ka väljakirjutamise poolt ja positsiooni katmist aktsiatega. Oma kogemusest võin öelda, et optsioonid on väga keerulised instrumendid ja arvestada tuleb paljude teguritega. Eeliseid ja puudusi on nii ostmisel kui väljakirjutamisel, kuid investori teadlikkuse tõustes on võimalik ka edu saavutada. Võimendus on ühelt poolt ohtlik, teiselt poolt on ka võimalik tulu suurem.

Huvitav on jälgida, kas optsioonireede toob kaasa ka aktiivsuse kasvu. Täna peaks börsi käive olema suurem kui eile, kuna Skandinaavia investorid puhkasid neljapäeval.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing