Venemaa ja EL tegid teineteisele tõsiseid järeleandmisi

24. mai 2004, 15:39

Venemaa leppis Euroopa Liiduga kokku väliskompaniide töötamise reeglite osas vene turul pärast riigi liitumist Maailma Kaubandusorganisatsiooniga.

Venemaa suutis säilitada madalad gaasihinnad siseturul, eurooplased võivad aga arvestada imporditollide vähendamisele autodele ja lennukitele ning ligipääsule sellistele teenustele nagu kindlustus ja telefoni-kaugside. Ning isegi sellele, et Venemaa ratifitseerib Kyoto protokolli, kirjutab Vedomosti.

Vene ja Euroopa läbirääkijatel kulus selle tulemuseni jõudmiseks kuus aastat. Möödunud reedel kirjutati alla läbirääkimiste lõpetamise protokollile - selle kahes lisas fikseeriti Euroopa kompaniide ligipääsutingimused vene teenuste ja kaubandusturule. Tingimused teiste WTO riikide kompaniidele saavad pärast Venemaa liitumist selle organisatsiooniga olema mitte halvemad.

Põhiliseks küsimuseks Venemaale oli energeetika. EL loobus suurest osast oma esialgsetest nõudmistest (energiakandjate eksporditollide ja Gazpromi ekspordimonopoli kaotamine, väliskompaniide lubamine gaasijuhtmete rajamise juurde, siseriiklike hindade tõstmine gaasile jne).
'Allakirjutatud protokollis on meil vaid kaks kohustust: gaasi hind siseturul peab täielikult katma kõik gaasitootjate kulud koos investeeringutega, nagu see praegu toimubki. Teine - et energiakandjate eksporditollid ei tõuse praegusest tasemest kõrgemale', rääkis protokolli sisuga tuttav olev majandusarengu ministeeriumi kõrge ametnik Vedomostile.
Lisaks veenis Venemaa eurooplasi, et kavatseb ellu viia praegust energeetikastrateegia plaani 2020. aastani, mille järgi gaasi hind tõuseb 2006.aastaks praeguselt 28 dollarilt 1000 kuupmeetri eest 35-39 dollarini ja 2010.aastaks kuni 50 dollarini. Allikas Gazpromist nimetas seda positiivseks uudiseks, sest on kinnitatud eksporditollide limiit ning kinnitatud edasine tariifide tõus.

See-eest vene teenuste ja kaupade turule ligipääsu osas tegi järeleandmisi Venemaa. Ühe läbirääkija sõnade kohaselt ei vähendata tollimakse põllumajandustoodetele, mida toodetakse ka Venemaal. Küll vähenevad imporditariifid lennukitele (praegu 20%), nende osadele (5-15%) ja autodele (25-35%). Varasema läbirääkimiste käiguga kursis olev ametnik väitis, et Venemaa pakkus varem, et 7-8 aasta jooksul vähendatakse tollimakse autodele 15%-ni, suurtele lennukitele 12-15%-ni.

Rostelekomi kaugside monopol, mille arvelt kompanii subsideerib kahjumlikku maapiirkondade sidet, kaotatakse 2007. aastal.

Samas Euroopa Liidul ei õnnestunudki saavutada luba Venemaal oma pankade filiaalide avamiseks (nad peavad selleks looma tütarettevõtted), ning nende tervikosalus vene pangasüsteemis saab olema piiratud. Vene läbirääkija sõnul arutati enne protokolli allkirjastamist 50%-list limiiti.

Läbirääkimiste tulemused ei rõõmustanud ka Aeroflotti, mis saab Siberist ülelennu tasudelt 300 mln dollarit aastas. Vene majandusarengu ministri German Grefi sõnul muutub see süsteem hiljemalt 2013. aastal.

'See pole meie võit, vaid tasakaalus olevad lepingud', teatas Gref ajakirjanikele pärast protokolli allkirjastamist. Ka Euroopa Komisjoni esimees Romano Prodi tunnistas, et mõlemad pooled tegid järeleandmisi.

<#Vedomosti=http://www.vedomosti.ru/stories/2004/05/24-55-01.html>

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing