Tollimaksuvabalt saab maikuust vähem kaupa saata

Rivo Sarapik 25. mai 2004, 00:00

Näiteks Ameerikast saab 1. maist tollimaksuvabalt postiga 700 krooni eest ehk 300 krooni võrra vähem kaupa tellida kui varem, sest seoses ELiga liitumisega alanes posti teel saadetava kauba tollimaksuvaba määr.

Muudatus puudutab enim odavaid kaupu, näiteks raamatud, CD-plaadid, foto- ja elektroonikatehnikat tellivaid kliente. Kui enne 1. maid sai neli 250 krooni maksvat CD-plaati Ameerikast tellida tollimaksuta, siis täna saab kaks, napilt kolm.

Reklaamiagentuuri Saatchi & Saatchi kujundaja Uku-Kristjan Küttis tellib Ameerikast peamiselt plaate, sellist muusikat, mida Euroopa plaadi- ja internetipoodidest saada ei ole.

Tema sõnul on suurim muutus tema jaoks see, et näiteks nelja või enamat plaati Ameerikast korraga tellida ei saa, tuleb võtta kas vähem või mitu saadetist. ?Samas, kui tahan tellida midagi suuremat ja kallimat, näiteks elektroonikat, siis muudatus eriti saadetise hinda ei muuda,? lisas Küttis.

?Muudatus puudutab vaid väljastpoolt ELi tulevaid postisaadetisi. Kuna ELi riikide vahel tollipiiri ei ole, on liidusisene pakivahetus tollimaksuvaba,? selgitas maksu- ja tolliameti pressiesindaja Liis Plakk.

Tollimaksu arvutamiseks on kaks varianti. Kaup, mille kohta tuleb esitada kirjalik tollideklaratsioon, maksustatakse kas ühtse tollimaksumääraga 3,5 protsenti või ühtse tollitariifistiku maksumääradega, mis erineb kaubati. ?Kliendil on õigus valida, kas tasuda ühtset tollimaksumäära 3,5 protsenti või kohaldada ühise tollitariifistiku tollimaksumäärasid, kui saabunud postisaadetise tolliväärtus jääb 45 ja 350 euro ehk vastavalt 705 ja 5477 krooni vahele,? selgitas Plakk. Postisaadetistele, mille väärtus ületab 350 eurot ehk 5477 krooni, kohaldatakse ühtse tollitariifistiku tollimaksumäärasid ja paki saajal on kohustus määrata pakis oleva kauba tolliväärtus.

Tollimaks arvutatakse kauba tolliväärtuselt, mis on kaubaväärtus koos kõikide muude kuluelementidega, nt transpordi- ja kindlustuskuludega.

Plaki sõnul on võimalik kaupade eristamisel tollimaksu maksmine ära jagada. ?Näiteks ühe pealt maksad maksu ja teise pealt mitte, aga kui tegu on ühe asjaga, näiteks televiisoriga, siis tuleb tollimaksu maksta kogu kauba maksumuse pealt,? lisas Plakk.

Postisaadetistele kehtiv tollimaksuvaba määra muudatus jõustus tänavu 1. maist, kui endise tollimaksuvabastuste seaduse asemel jõustus ühenduse nõukogu määrus (EMÜ) nr 918/83, millega kehtestatakse ühenduse tollimaksuvaba süsteem.

See on üks muudatustest, mis kaasnes ELiga liitumisega. Põhjus, et ühenduse nõukogu määrus (EMÜ) nr 918/83 artikkel 30 sätestab füüsiliselt isikult füüsilisele isikule saadetava postipaki maksuvaba piirmäära, mis on 45 eurot ehk ca 700 krooni.

Muudatus kehtib ainult kolmandatest riikidest pärinevatele postisaadetistele, ELi-sisene kaubavahetus on tollimaksuvaba.

Tollimaks on üks impordimaks, mis tuleb tasuda kaupade impordil kolmandatest riikidest ühenduse tolliterritooriumile. (Allikas: Maksu- ja tolliamet)

Netikuller ( www.netikuller.ee )pakub võimalust arvutada hind, kui palju läheb kauba tellimine ja toomine Ameerikast maksma. Sisestada tuleb kauba hind, veoteenuse hind ja kauba kaal. Soovi korral saab kauba ka kindlustada ja lasta koju tuua. Antud andmete põhjal arvutatakse kogu tellimise hind.

Netikulleri kaudu ei pea oma saadetist Eestisse tellima, küll saab selle abil arvutada välja, kui suur on saadetise tollimaksumäär.

 • Anton Juurik, TNT Eesti ASi turundus- ja PR-juht:
  Kui mittekaubandusliku laadi saadetist saadetakse ainult füüsiliselt isikult füüsilisele isikule posti teel, siis deklaratsiooni võib esitada suuliselt, juhul kui saadetise väärtus ei ületa 700 krooni. Tollil on siiski õigus soovi korral nõuda kirjaliku tollideklaratsiooni iga ühendusevälistest riikidest tuleva saadetise kohta.

Kuna kulleriteenuseid kasutavad peaaegu sajaprotsendiliselt juriidilised isikud, eraisikute nõuded neid ei mõjuta. Juriidilistele isikutele ühendusevälise impordi puhul kehtib imporditollimaksuvaba piirmäär 22 eurot ehk 340 Eesti krooni ning kõik saadetised, mis selle ületavad, peavad olema deklareeritud.

Toll võib samas nõuda ka alla 22eurose ehk 340kroonise väärtusega saadetiste deklareerimist. Saadetised, mis tulevad väljastpoolt Euroopa Liitu, moodustavad väikese osa kogu transpordist ning ühendusesiseste protseduuride kadumise tõttu lüheneb transpordiaeg märgatavalt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing