Börsikommentaar: Kuidas optimeerida makse

25. mai 2004, 09:41

Tallinna börsil on oodata suuremat käivet homme, kui Norma aktsiad omavad viimast päeva õigust dividendidele, mis tekitab soovi makse optimeerida.

Suurt käivet teevad enne dividendide saajate nimekirja fikseerimist maksude optimeerijad. Residendist füüsilisele isikule on dividend tulumaksuvaba ehk ta saab selle täies ulatuses kätte ja tal ei teki ka edaspidist maksukohustust. Seega on kasulik kanda aktsiad füüsilise isiku arvele mõneks päevaks ja peale nimekirja fikseerimist aktsiad tagasi liigutada. Aktsiate edasi-tagasi liigutamine tähendab suurt käivet börsil, kuna tehingu tegemiseks avaldavad soovi suuremad investorid.

Siiski võib ka keskmise suurusega investor või isegi väikeaktsionärid makse optimeerida. Üks võimalus on tekitada endale näilist kahjumit, vähendades sellega teiste tehingute kasumeid. Näiteks kui investor ostab 1000 Norma aktsiat 105 krooniga enne dividendide saajate nimekirja fikseerimist, peale vastava nimekirja sulgumist langeb aktsia reeglina dividendi võrra ehk 5 krooni jagu. Seega peaks investor saama aktsiad turule müüa 100 krooniga. Tehingust tekib 5000 kroonine kahjum, kuigi tegelikult laekub sama summa investori kontole dividendide näol.

Kokkuvõttes on investor nullikasumis, kuid Maksuametile saab ta näidata kahjumit. Kui investoril on samal aastal näiteks 10 000 kroonine kasum Hansapanga aktsiate müügist, siis saab ta sellest 5000 krooni maha võtta. Kokkuvõttes maksab investor tulumaksu 1300 krooni, ilma antud tehinguta maksaks ta Maksuametile 2600 krooni. Reaalsuses ei ole kõik sama lihtne kui paberil, investoril tuleb maksta kahe tehingu komisjonitasud, lisaks iseloomustab Tallinna börsi ka arvestatav ostu- ja müüginoteeringute vahe. Kuid limiithinnaga kaubeldes võib veidi suuremate summade puhul tehingud ennast ära tasuda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing