Helistav pihuarvuti

Indrek Kald 27. mai 2004, 00:00

Kes seni on kasutanud eraldi pihuarvutit ja telefoni, võib nüüd rahulikult mõlemast loobuda ning Taiwanis toodetud Qteki appi võtta. Ega pikki tekste või tabeleid pihuarvutiga väikese ekraani ning pulgaga ekraanil toksimise tõttu niigi ei töötleks, kuid n-ö suurest arvutist tuntud Word ja Excel on mõlemad Qtekis olemas. Lisaks ka veebilehitseja Internet Explorer ja suhtlustarkvara MSN Messenger. Olgem ausad, nende programmidega saab terve tööpäeva vabalt läbi ajada. Seejuures võite kirja suurust ekraanil ka muuta, mistõttu näiteks veebis surfamine või Exceli kasutamine on täiesti talutav ka selle pihuarvuti ligi üheksasentimeetrise diagonaaliga ekraanil.

Kes pisikesel klaviatuuril tippida ei viitsi, võib ekraanil käsitsi kirjutama hakata, sest see pihuarvuti tunneb ka käekirja ning oskab seda ka tekstiks teisendada. Lisaks on tal veel üks hea omadus, näiteks SMSi kirjutades õpib Qtek kasutajalt uusi sõnu.

Seega ärge imestage, et muidu mälus ingliskeelset sõnade andmebaasi sisaldab arvuti hakkab teile pakkuma neid eestikeelseid sõnu, mida olete varem näiteks mõnd varasemat SMSi sisestades kasutanud. Siis pole vaja muud, kui klikkida arvuti pakutud sõnale ja te ei pea seda enam täht-haaval toksima.

Qtek on telefon (või pihuarvuti), mis pakub näiteks autosõidul teile võimalust istuda üle GPRS-side MSNi otsas ning pulga või küünega ekraanil toksides sõprade ja kolleegidega lobiseda. Muidugi juhul, kui te ei pea ise roolis olema. Ja kui te astute lennukisse ning peate oma mobiiltelefoni välja lülitama, siis Qteki puhul võite nn lennure?iimis kõiki muid programme ikka kasutama jääda. Näiteks kalendrit vaadata, pildistada, videoklippe teha või vaadata, soovi korral ka Wordi ja Exceliga tööd teha.

Nagu tänapäevasele telefonile kombeks, on Qtekis ka filmi- ja videokaamera ning diktofon. Salvestuse maht sõltub kasutatavast mälukaardist, kuigi ainsaks videokaameraks välisreisil see mudel veel muidugi ei sobi, kui te just ei soovigi väikeste klippidega piirduda. Videoklippide vaatamiseks on pihuarvutisse pandud Windows Media Player. Qtek toetab ka WiFi-ühendust, milleks tuleb pihuarvuti mälukaardi pesasse SD-kaart ning laadida veebist vastav tarkvara. Ning kui internetist ka veebitelefon Skype omale pihuarvutisse tõmmata, saate WiFi levialas olles selle telefoniga suisa ilma rahata rääkida.

Nagu eespool öeldud, on ekraan puutetundlik ja allub lisaks telefoni küljetaskusse pistetava pulgaga toksimisele vajadusel ka näiteks sõrmeküünega juhtimisele. Seejuures saab tõmmata paralleele arvutihiire kasutamisega, nimelt tuleb hoida pulka veidi ekraanil, kui avaneb lisavõimaluste menüü ? see meenutab hiire parema klahvi kasutamist.

Qtekist leiab ka arvutist tuntud kataloogipuu. Näiteks saabunud e-kirjade kausta minnes avaneb ekraanil puu, kus saab avada alamkatalooge. Samamoodi võib ekraanil otsida faile eri programmidest. Ekraani ülal vasakul viib nupp kontaktibaasi, ülalt paremalt saab kiiresti kalendrisse. Kalendrit saab ekraanil vaadata nii päeva, nädala, kuu kui ka aasta lõikes. Startmenüüs ekraanile kuvatavat programmide nimekirja võib iga kasutaja vastavalt oma vajadustele ise muuta.

Telefoni kõnestatistikat saate hoida lõpmatuseni (ehk infot selle kohta, millal ja mis numbrile või numbrilt helistati). Uute kontaktide sisestamisel on võimalik täita ligi 30 eri lahtrit personaalse infoga. Lisaks üldandmetele näiteks kodulehe aadress, autotelefoni number, lisa-e-postiaadressid, samuti info uue kontaktisiku assistendi, sünnipäeva, laste ja abikaasa kohta. Ja iga numbrit telefoni märkmikus saab siduda selle inimese pildiga.

Mitmes IT-ajakirjas testivõite kogunud Qteki pea ainsaks negatiivseks omaduseks on hind. Kui aga mõelda kõigile lisavõimalustele ehk pihuarvuti osale, siis polegi 15 000 kr vast liiast. Qteki müüb Eestis RR Advising & Trading OÜ.

- Protsessor: 400 MHz Intel
- Sisemälu: 128 megabaiti
- Mälukaart: 14 megabaiti
- Ekraan: 3,5 tolli, 65 000 värvi
- Operatsioonisüsteem: Windows Mobile 2003
- Multimeedia: Windows Media Player
- Ooteaeg: 180 h
- Kõneaeg: 5 h
- Mõõdud: 130×70×19 mm
- Kaal: 190 g
- Hind: 15 000 kr

Sony Ericsson P900
- Protsessor: 153 MHz
- Sisemälu: 16 megabaiti
- Mälukaart: 32 megabaiti
- Ekraan: 3 tolli, 65 000 värvi
- Operatsioonisüsteem: Symbian 7.0
- Multimeedia: Symbian Video Player
- Ooteaeg: 400 h
- Kõneaeg: 13 h
- Mõõdud: 115×57×24 mm
- Kaal: 150 g
- Hind: 12 990 kr

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing