Väärtpaberikeskus asendas kirjas ekslikult soovituse kohustusega

Anne Oja 27. mai 2004, 00:00

Seaduse järgi võib majandusaruandele kehtiva aktsiaraamatu või osanike nimekirja väljavõtte lisada, kuid kohustuslik see ei ole.

Kohustusest tellida aktsiaraamatu väljavõte ja soovitusest hankida see e-Registri vahendusel teavitas Väärtpaberikeskus kokku 3084 ettevõtet. Aktsiaraamatu väljavõtte hind e-Registrist on 20 krooni ja väljatrükituna Väärtpaberikeskuse kontoris 150 krooni. Hinnale lisandub käibemaks.

Väärtpaberikeskuse juht Kaidi Oone nimetas juhtunut tööõnnetuseks. ?Saatsime kirja välja neljapäeva õhtul ja juhtus, et seda ei näinud vastutavad isikud,? rääkis Oone. ?Tegelikult oli meie eesmärk meelde tuletada, et aktsionäride nimekiri tuleb vähemalt kord aastas üle kontrollida, sest registripidaja kogemus näitab, et nimekiri võib ettevõtte teadmata muutuda.?

Möödunud reedel helistas Väärtpaberikeskusse arvukalt ettevõtteid, kes tahtsid teada, kuidas e-Register töötab. Oone sõnul jõudis negatiivset tagasisidet nendeni vähe. Pahameelt avaldasid vaid mõned ettevõtted.

Lõuna paiku saatis Väärtpaberikeskus välja ka parandatud teate koos Kaidi Oone isikliku vabandusega. Selles kirjas oli aktsiaraamatu väljavõtte kohustus asendatud tellimissoovitusega. Põhjendusena lisandus viide mõni päev varem jõustunud justiitsministeeriumi määrusele, mis lubab Eesti Väärtpaberikeskuses registreeritud aktsiate ja osadega ettevõtetel jätta omanike nimekiri äriregistrile esitamata.

Justiitsministeerium kommenteeris, et värskelt jõustunud määrus ei tohtinuks väärtpaberikeskust üllatada, kuna sisaldab väärtpaberikeskuse ja ettevõtete suhtlemist eraldi peatükina.

ASi Espak jurist Ruth Kalme märkis, et nende ettevõte pöördus selgituste saamiseks Väärtpaberikeskusse. ?Kui Eestis asuvad äriühingud oleksid aktsiaraamatu väljavõtte tellinud, siis väga umbkaudsete arvestuste järgi oleks Väärtpaberikeskus teeninud seadusevastase teatega vähemalt miljon krooni,? lisas Kalme.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing