Saku Õlletahase I kvartali käive kasvas ligi kümnendiku

27. mai 2004, 10:02

Saku Õlletehase I kvartali käive oli 84,4 miljonit krooni, mis kasvas aastatagusega võrreldes 9,6 protsenti.

I kvartali puhaskasum oli 0,6 miljonit krooni, aasta tagasi teenis ettevõte 6,6 miljonit krooni kahjumit.

Saku Õlletehase jookide kogumüük tõusis tänavu aasta esimeses kvartalis 18%, moodustades 11,3 miljonit liitrit, teatas ettevõte pressiteates.

'Hooaeg on alles ees. Joogitootmisäris teenib ettevõte oma peamise tulu ja aasta kasumi teises ja kolmandas kvartalis,' lausus Saku Õlletehase juhatuse esimees Cardo Remmel. 'Esimese ja viimase kvartaliga tuleb jääda kasumisse.'

Saku Õlletehas müüs 2004. aasta I kvartali jooksul 11,3 mln liitrit erinevaid jooke, mida on 1,8 miljonit liitrit ehk 18% enam kui 2003.a. vastaval ajaperioodil.

Kuigi Eesti Õlletootjate Liidu andmetel kasvas õlleturg esimese kvartali jooksul mahuliselt ca 16% võrra, pärssis õllede tulupotentsiaali intensiivne konkurents kangete ja odavate õllede segmendis ning selle kategooria suurenemine koguturul tervikuna. Saku Õlletehase esimese kolme kuu akumuleeritud turuosa moodustas 42% kogu õlleturust, olles jätkuvalt turuliider. Ettevõtte 2003. aasta akumuleeritud turuosa moodustas samuti 42%.

Saku Õlletehase Kiss siidrisarja müük on esimese kolme kuu jooksul kolmekordistunud võrreldes eelmise aasta sama perioodiga tänu uute purgi- ja plastik-toodete turuletoomisele. Eesti siidriturg tervikuna on sama perioodi jooksul kasvanud 75% võrreldes eelmise aastaga. Käesoleva aasta esimeste kuudega on ettevõte suurendanud oma turuosa 34%ni, aastal 2003 moodustas Kiss 18% siidriturust.

Saku Õlletehas on perioodi jooksul kahekordistanud oma gin long dringi müügi, hõivates 21% gin long dringi turust. Eelmise aasta samal perioodil moodustas turuosa 9%.

Saku Õlletehase 2004.a. esimese kvartali puhaskasum moodustas 0,6 mln krooni, aasta varasema 6,6 mln krooni suuruse puhaskahjumiga võrreldes. Taolise erinevuse allikaks on dividendidelt makstav tulumaks, mis kajastatakse kasumiaruandes dividendide väljakuulutamise kuul. Kui eelmine aasta toimus dividendide maksmise otsustanud aktsionäride üldkoosolek märtsis, siis 2004. aastal toimus see aprillis ning seetõttu kajastub ka 2004. aasta tulumaks järgmise kvartali aruandluses. 2004. aasta esimese kvartaliga teenis ettevõte ärikasumit 0,5 mln krooni, eelmise aasta samal ajaperioodil oli vastav näitaja 1,3 mln krooni.

Ettevõtte äritulud moodustasid 84,4 miljonit krooni, mis on eelneva aastaga võrreldes 7,4 mln krooni ehk 9,6% võrra enam. Käibe kasvu peamised allikad olid muud alkohoolsed joogid ja õlu. Kui aasta varem moodustas õlle müük I kvartalis kogu ettevõtte müügitulust 86% ja muud alkohoolsed joogid 4%, siis 2004.a. samal ajaperioodil olid vastavad näitajad 82% ning 8%.

'Saku Õlletehas on viimase aasta jooksul aktiivselt laienenud teiste jookide turgudel eesmärgiga mitmekesistada ettevõtte tulubaasi, suurendades hüppeliselt teiste alkohoolsete jookide nagu siider ja gin long drink osakaalu turul ning sisenedes limonaadi- ja kaljaturule,' lisas Remmel.

Ettevõtte I kvartali ärikulud moodustasid 84,0 mln krooni, kasvades eelnenud aasta sama ajaperioodiga võrreldes 8,2 mln krooni ehk 10,8% võrra. Enim kasvasid kulud kaupadele, toormele ja materjalile, seda peamiselt müügimahtude suurenemise tõttu. Samas on ühekordsetes pakendites müüdavate jookide (purk, PET) maht aastaga pea kahekordistunud ning seetõttu on suurenenud ka kulud nimetatud pakendite toorikutele.

Tänavu aasta esimeses kvartalis sõlmis Saku Õlletehas ja Soome õlleturu liider Sinebrychoff koostöökokkuleppe, mille kohaselt Sinebrychoff alustas alates maist põhibrändi Saku Originaal turustamist Soomes. Saku Originaal on vastavalt kokkuleppele ühendatud Soome taaskasutatava pakendi süsteemiga. Eesmärgiks on müüa Soomes 2 miljonit liitrit Saku Originaali esimesel aastal.

Veebruaris alustas Saku Õlletehas esimese kodumaise õlletehasena rahvusvahelise õllemargi Carlsberg purgitoodete villimist Balti turu jaoks. Rahvusvahelise õllemargi lisamine Saku Õlletehase tootmisprotsessi tähendab kodumaise tehase lülitumist ülemaailmsesse Carlsbergi kvaliteedikontrolli süsteemi. Eestis villitud tootena tuuakse turule pooleliitrised purgiõlled, mille eesmärgiks on suurendada Carlsbergi müüki Eestis 1,2 miljoni liitrini aastas, saavutades 25% kohalikust premium õllede turust ning eksportida täiendavalt Läti ja Leedu turule.

Saku Õlletehas viis tänavu aasta alguses lõpuni investeeringu plastikpudelis jookide villimisseadmesse eesmärgiga laieneda aktiivselt joogiturul laiemalt. Investeeringu kogumahuks oli 23 miljonit krooni. Ettevõttel on tänaseks klaaspudeli-, purgi-, vaadi- ja plastikpudelis toodete villimisseadmed.

Saku Õlletehase AS on Eesti vanim õlletehas, mis on asutatud 1820. aastal Karl Friedrich von Rehbinderi poolt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing