27. mai 2004 kell 8:03

Euroopa Komisjon ei teinud soovitust alkoholimaksude tõstmiseks

Euroopa Komisjon avalikustas eile raporti alkoholi maksustamisest ELis, millega loodetakse käivitada debatt, kuid kus polnud ettepanekuid maksude tõstmiseks.

Raportis tõdetakse, et ELi siseturu häireteta toimimiseks peaksid alkoholimaksud ELi eri riikides olema ühtlasemad, kuid et Komisjon ei näe selleks praegu reaalset võimalust, sest maksustamist puudutavad otsused nõuavad kõigi 25 riigi üksmeelt.

?Liikmesriikide nägemused alkoholi maksustamisest on üksteisest veel nii erinevad, et me ei saa esitada eelnõu alkoholi miinimummaksude tõstmiseks,? ütles ELi siseturu volinik Frits Bolkestein.

Aastast 1992 jõus oleva direktiivi järgi on näiteks veinitootja jaoks miinimummaks null protsenti, õlletootjale 0,1%, kangete veinide tootjale 0,45% ja viinatootjale 2,2%.

Rootsi on terviseprobleeme esile tõstes taotlenud Komisjonilt alkoholi miinimummaksude tõstmist. ?Enamik liikmesriike siiski alkoholi maksustamisel tervishoiu aspektist ei lähtu,? ütles Bolkestein.

Kõrgeimad alkoholimaksud on ELis Iirimaal, Taanis, Soomes, Rootsis ja Suurbritannias. Suurimad seadusrikkumised salaalkoholiga on Komisjoni andmeil kõrgemate maksudega riikides.

Hetkel kuum