Usalda, aga kontrolli!

Katrin Sumberg 28. mai 2004, 00:00

Väärtpaberitesse investeerimisel müüakse ja ostetakse usaldust. Usaldussuhte aluseks on börsiettevõtja ja investori omavaheline suhtlemine, informatsiooni avalikustamine.

Investori jaoks on olulisim infoallikas kord aastas avalikustatav börsiettevõtja majandusaasta aruanne. Kuid siiski jääb iga investori enda hinnata, mil määral ta börsiettevõtja auditeeritud majandusaasta aruande sisu usaldab. Täpsustavad küsimused juhtkonnale on alati omal kohal.

Investori jaoks on tema vara kasvatamisel olulisim see, kuidas ettevõtet juhitakse. Domineeriv juhtimisstiil kombineerituna valikulise sise- ja välis-suhtluse, liigse tõlgendusvabadusega raamatupidamis- ja finantsaruandluses ning sisekontrolli olematu funktsioneerimisega peaks investorit ärgitama arutlema tema vara hea halduse üle.

Investoris peaksid huvi äratama kummalised ärimudelid. Ärimudel, mille põhjal ettevõtja tegevus kasvab jätkuva võõrkapitali kaasamise abil, millega kaetakse ka suurenevaid kahjumeid, seab küsimärgi alla investori vara säilimise.

Fabritseeritud aruannete äratundmine on raske neis sisalduvate usaldatavust tõstvate kinnituste ja audiitori järeldusotsuse tõttu. Seepärast peaks investor pöörama tähelepanu näiteks raamatupidamise aruande bilansis leiduvale ebapiisavale aktsiakapitalile ja laenukohustustele, suurele raha ja muude väärtpaberite saldole ja kogukale immateriaalsele põhivarale. Ohtu võib kujutada ka tegevjuhtide töö ja eraäri piiride ähmastumine, mis võib viia investori vara mittesihipärase kasutamiseni.

Kui juhtub, et investori vara on oodatud kasvamise asemel kokku kuivanud, on usaldus otsas ja kannatajad varmad süüdlasi otsima. Oma kehv kodutöö ei tarvitse investorile meeldegi tulla. Riskide märkamise asemel ollakse valmis ostma illusioone ettevõtja elujõulisusest, mille on tekitanud ettevõtja hea maine, stabiilne tööstusharu, pankade krediidiliinid, reitingud ja ettevõttes läbiviidud kontrollid.

Kui investor ise oma usaldust piisavalt ei väärtusta, leidub kindlasti ettevõtja, kes sellest tulu loodab teenida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:29

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing