1% suurfirmadest peab Eestit atraktiivseks

Liis Kängsepp 31. mai 2004, 00:00

Suprema juhatuse liikme Veikko Maripuu hinnangul tõstab pealtnäha väikese protsendi väärtust Eesti väikese majanduse võrdlemine esikolmikusse jõudnud Saksamaa ja Poola majandusega. Samas nentis Maripuu, et Eesti peab atraktiivsemaks muutumiseks pakkuma investoritele soodsat maksusüsteemi ja tööjõu head kättesaadavust. ?See ei aita, kui meil on pakkuda külatäite kaupa mitte midagi tegevaid seltsimehi,? sõnas Maripuu.

Ühispanga turundusanalüüsi divisjoni direktori Sven Kunsingu sõnul on Eesti juba saanud naabritega võrreldes rohkem investeeringud ning seega peaksid kohalikud ettevõtted välisinvesteeringute otsimise asemel pigem omavahel rohkem koostööd tegema, sest muidu Euroopa konkurentsis ellu ei jää.

Lisaks on Kunsingu sõnul Eesti suurte rahvusvaheliste konglomeraatide jaoks huvi äratamiseks lihtsalt liiga väike.

Sama arvab Trigon Capitali tegevjuht Joakim Helenius, kelle arvates jõudis Eesti Ernst & Youngi koostatud tabelisse vaid tänu Skandinaavia suurettevõtetele, kes on Eesti majanduse ning võimalustega hästi kursis.

?Ma olen kindel, et tulevikus kolivad üsna paljud Soome ettevõtted oma peakontorid Eestisse ning võtavad ka töötajad kaasa,? sõnas Helenius. ?Madalad maksud on Eesti Nokia, ilma nendeta on Eesti väga väike ja ebahuvitav turg.?

Euroopa riikide arvestuses jäi Eesti Ernst & Youngi tehtud küsitluses jagama Leedu, Slovakkia ja Bulgaariaga 17.?20. kohta. Naaberriigid Läti ja Soome ei ole aga üldse tabelisse mahtunud, mistõttu Maripuu kahtlustab, et tulemus ei pruugi olla päris adekvaatne. ?Soome on olnud investorite jaoks suhteliselt atraktiivne, ta on innovaatiline ja väga madala korruptsioonitasemega.?

Erinevalt Maripuust on Heleniuse arvates üsna loogiline, et suurfirmad Soome investeerida ei taha. Miks nad peaksid Soome investeerima, kui Soomes on ettevõtetel liiga kõrged maksud ning majandus pole piisavalt liberaalne, põhjendas Helenius.

Kokku küsitles Ernst & Young üle 500 Euroopa ja USA suurettevõtte.

Audiitorfirma Ernst & Youngi värske ülevaade 500 Euroopa, USA ja Aasia suurfirma investeerimisplaanidest näitas, et enamik neist on huvitatud Lääne- ja Kesk-Euroopasse investeerimisest. Seevastu Eesti põhjanaaber Soome pakkus investoritele suhteliselt vähe huvi.

Soome investeerimisfondi Sitra juht Antti Hautamäki pidas selle põhjuseks Soome kaugust suurtest turgudest. Soomega võrreldes on Eesti, Läti, Leedu ja T?ehhi ikkagi Kesk-Euroopa, tõdes ta. Tema sõnul ei ole Soome ettevõtluskeskkond eriti dünaamiline ning konkurentsitingimused ja seadused on liiga jäigad.

Sitra andmeil tõmbab Soome põhiliselt IT-firmasid, mille põhjuseks on Nokia. ?Osa IT-firmasid tahab tulla Nokia ümber kobarasse, et lõigata kasu Nokia oskustest, ülejäänud sektorite firmadele on Soome perifeerne maa,? ütles Sitra juht Helsigin Sanomatele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:29
    Otsi:

    Ava täpsem otsing