Kohv kerkis nädalaga pea viiendiku võrra

Tõnis Oja 31. mai 2004, 00:00

Kohvi hind kerkis möödunud nädalal New Yorgi kaubabörsil 18 protsendi võrra, mis on suurim tõus viimase nelja aasta jooksul. Hinnaralli peamisteks mootoriteks on spekulatiivsed riskifondid, kes on aktiviseerinud kohvi tulevikutehingute ostusid enne talve saabumist Brasiilias, kes on maailma suurim kohvitootja.

Reedel kerkis Arabica kohvi juuli lepingute hind New Yorgi kohvi-, suhkru- ja kakaobörsil 7 protsendi võrra, 86,5 USA sendini naelast. Nii kõrge oli see viimati 2000. aasta oktoobris. Nädala tõus oli aga suurim alates 1999. aasta oktoobrist.

Brasiilia kohvikasvatuspiirkondades oli reedel vaid 6 kraadi sooja ning järgmiseks nädalaks prognoositakse temperatuuri alanemist veelgi.

Spekulandid soetavadki positsioone juhuks, kui Brasiilia kohvikasvandustes võib temperatuur langeda alla nulli. Kõige ohtlikum on periood juuni keskpaigast kuni juuli lõpuni, kuid 1979. aastal saabusid külmad juba mais, teatas uudisteagentuur Bloomberg. Seepärast ongi kohvi hind tavaliselt kõige kõrgem ajavahemikus mai lõpust kuni juuni alguseni. Kui aga oodatud-kardetud külma ikka ei tule, on pärast 1. augustit oodata järsku hinnalangust, sest fondid hakkavad kiiresti soetatud positsioone likvideerima.

Võrreldes aastataguse perioodiga, mil Brasiilias saadi kõigi aegade suurima kohvisaak, on hind kerkinud 41 protsenti.

Kõrgema kvaliteediga Arabica kohvi toodetakse peamiselt Kesk- ja Lõuna-Ameerikas ja selle tulevikutehingutega kaubeldakse New Yorgi kohvi-, suhkru- ja kakaobörsil. Madalamakvaliteedilist Robusta kohvi valmistatakse peamiselt Kagu-Aasia riikides eesotsas Vietnamiga ja selle peamiseks kauplemiskohaks on saanud Londoni tulevikutehingute börs.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:29

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing