Mölder: palun mind õigeks mõista

Anne Oja 31. mai 2004, 00:00

Keskkriminaalpolitsei süüdistuse kohaselt võimaldas Arle Mölder Hüvitusfondi töötajaile sooduslaenu, kuritarvitas ametiseisundit, tehes repotehinguid offshore-firma Brilliant Holdings Inciga ning varjas sõlmimisega samal päeval tühistatud forvardtehingutest saadud kahju.

Mölder tõi kohtule öeldud viimases sõnas välja, et 90ndate keskel oli finantsasutuste tavapraktika, et vastastikku anti töötajatele laenu. Seetõttu said ka Hüvitusfondi 16 töötajat Rahvapangast eluasemelaenu, kuhu Hüvitusfond deponeeris vastutasuks oma raha. Turuintressist soodsamat intressi Hüvitusfondi töötajad aga ei saanud.

Mölder selgitas, et Hüvitusfond teenis Brilliant Holdings Inciga sõlmitud repotehingutest tulu. ?Repotehingu puhul pole tegu finantsalkeemia erivormiga, vaid levinud tehinguliigiga, mis sarnaneb pandimaja ärile,? lisas Mölder, süüdistades prokuröri huvipuuduses asja sisu vastu.

Mölder ütles, et närvilises seisus Ühispanga juhtide tunnistused ja faktid sattusid vastuollu. ?Eesti keeles on see valetamisega vahelejäämine,? kommenteeris Mölder. Varem on ta öelnud, et Ühispanga juht Ain Hanschmidt nõudis 144 miljoni kroonise forvardtehingu tühistamist. Tühistamine tõi fondile 63 miljonit krooni kahju.

Arle Mölderi kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilv ütles, et Ühispanga juht Ain Hanscmidt ei saagi tegelikkust tunnistada, kuna sel juhul ilmneks, et just tema parandas valeandmetega panga majandusseisu. Pilve sõnul näitavad uurimise käigus kogutud dokumendid ja ütlused, et forvardtehing Ühispangaga tühistati tagantjärele.

Prokurör Kristel Siitam-Nyiri nõudis Mölderile aastast vangistust tingimisi koos kolmeaastase katseajaga. Ta põhjendas taotletud karistust sellega, et Mölder pole viimase kuue aasta jooksul seadust rikkunud ning tekitas mitte varalist, vaid mainekahju.

?Uurijad on leidnud, et Hanschmidt pole kahju tekitanud või polnud seal millestki kinni hakata,? vastas Siitam-Nyiri küsimusele, miks pole uuritud mainekahju, mida tekitas Hüvitusfondile sisuliselt riigi raha arvel oma nahka päästnud Ühispanga juht Ain Hanschmidt.

Hüvitusfondi finantsjuht Andres Männart mõisteti kaheks aastaks vangi. Mölderi elukaaslane Annaliisa Vinnal sai kaheaastase vangistuse tingimisi.

1998. aastal teenis Hüvitusfond 370 miljonit krooni kahjumit, mis hävitas neljandiku fondi varast. Tänaseks on fond oma tegevuse lõpetanud. 1998. aastal sai Ühispank kokku 383,4 miljonit krooni kahjumit ning oli pidevas rahaotsingus. Samal ajal asus Ühispangas 60% avaliku sektori ja 70% valitsuse rahast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:29
Otsi:

Ava täpsem otsing