Garaa?iukse eluiga sõltub paneeli kvaliteedist

Andrus Allikoja 02. juuni 2004, 00:00

Klient näeb ukse juures esimesena uksepaneele. See määrab suuresti ära ukse kvaliteedi, hinna ja eluea. Enamik Eesti tootjaid ostab paneele kas Itaaliast, Saksamaalt, Belgiast või ?veitsist. Müüja käest tuleb küsida paneeli näidist. Paneeli juures tuleb vaadata järgmisi tegureid:

- lamelli paksus ? peab olema meie ilmastikuolusid arvestades vähemalt 39 mm;

- soojustuse kvaliteet ? lamellid on soojustatud vahtpolüuretaaniga. Juhul kui see on lastud n-ö sisemise ja välimise pleki vahele ebaühtlaselt (esineb õhuauke), siis aja möödudes tuleb paneeli plekk sealt lahti, ukse plekk hakkab lainetama ja uks kaotab soojapidavuse ning väljanägemise;

- tihendid ? paneeli välimine ja sisemine plekk peavad olema eraldatud korralike tihenditega. Vastasel korral kaotab paneel soojapidavust ja talvel muutub uks laiguliseks (härmatiselaigud), mille põhjustavad n-ö külmasillad;

- pleki paksus ? vähemalt 0,6 mm. See muudab ukse stabiilsemaks ja turvalisemaks.

Üldiselt tuleks vältida n-ö soojade maade toodangut, nagu Itaalia, kuna see ei ole mõeldud meie ilmastikutingimustesse. Itaalia tootjad on sellest ise ka aru saanud ning loonud n-ö müügifirmasid näiteks ?veitsi ja Hollandisse, et usaldusväärsust tõsta.

Alati tasub müüjalt küsida paneeli kvaliteeti ja päritolu tõestavat sertifikaati. Paneeli maksumus on ukse omahinnast ca 40%, mis paneb paika ka ukse müügihinna ning näitab kvaliteeti.

Ukse garantii peab olema vähemalt kaks aastat. Juhul kui ukse paigaldab müüjafirma, siis peab ta olema registreeritud ehitusseaduse kohaselt majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi alla kuuluvas registris (endine RETTER, nüüd MTR. Vt www.mkm.ee/mtr). Firmad, kes ei ole seal end registreerinud, ei või uksi paigaldada ning neil pole õiguslikku alust garantiid anda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing